avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1554 soluții astăzi
Forum Activitate mihairom

Activitate mihairom

Asta am inteles si stiu.
Insa nu justifica abuzul. Faptul ca statul isi foloseste drepturile fara sa il intereseze de consecinte si ca forteaza mana oamenilor care vor sa fie corecti nu mi se pare o cale normala. De gresit toti gresim si statul nu este ferit de greseli.

De aceea exista si interpretarea legilor care nu pot fi perfecte si chiar nu sunt. Iar cel care le aplica poate lua decizii in functie de situatie.

In fine, discutia era legata de contabil pentru pfa si nu vreau sa incarc baza de date de aici cu offtopic. Asa ca, va multumesc pentru raspunsuri si sper sa gasesc ceea ce caut.
La pct. 1 am facut alt pfa. Nu aveam ce sa fac altceva pentru ca pe stat nu il intereseaza decat sa ia. Nu stie nimeni nimic nicaier cand merg sa intreb dar face si radieri si alte lucruri fara sa instiinteze.

Datoria mea nu este sa stiu toata legislatia atata timp cat contabili, angajati de la anaf sau alte institutii nu stiu ce trebuie facut in atatea momente cu toate amalgamurile de legi date in ultimul moment.

PFA-ul este cea mai simpla forma care poti sa o faci pentru a putea face ceva si nu exista un loc prin care sa fii instiintat la zi cu ce schimbari apar in lege si ce trebuie sa faci.
Directionarile catre legi sunt egale cu zero. In legi se fac trimiteri la altele si ajung sa profesez altceva decat ceea ce fac.

Din 2003 am intalnit destule momente cand am ajuns sa stiu mai mult decat angajatii de la onrc, itm si alte institutii care in 3 ghisee diferite imi ofereau variante diferite si niciuna reala...

Ma rog, sper ca nu interpretati gresit acest mesaj insa mesajul "este datoria dumneavoastra sa cunoasteti legislatia" nu pot sa il iau in calcul pentru ca nu ai cum sa iti faci meseria cand trebuie sa stai sa alergi pe la ghisee sau sa citesti legi care apar si dispar ca o boare si cand crezi ca stii ceva ti se spune ca a mai aparut alta decizie si nu mai este valabil ce ai facut.

Sincer nu mai ma intereseaza sa fiu eu responsabil pentru incompetenta sau lipsa de bun simt al celor care fac legi si apoi a celor care le aplica.

De aceea incerc aici sa gasesc o varianta pentru a fi la curent cu ceea ce se intampla.

Multumesc mult pentru raspuns. O sa incerc sa abordez contabili din primele rezultate si sper sa gasesc o rezolvare.
Consultant / Contabil pentru PFA.

Am cautat in lista de contabili insa nu exista un filtru pentru PFA. Exista doar categoria de Contabil. Cum pot afla care sunt contabilii care se ocupa si de PFA?

Ma intereseaza consultanta pentru a sti ce sa fac in anumite situatii cand nu stiu cum sa interpretez legile aparute, plus sa pot afla de legi noi de care nu am de unde sa stiu.

Exemple:
- Anul trecut mi-a fost radiat din oficiu PFA-ul cu acea lege legata de numarul de coduri CAEN de care nu am stiut. Nu am fost instiintat de catre stat pe nici o cale, am aflat de la clienti.
- Acum, nu stiu ce sa fac pe partea cu indemnizatia...
etc...
Am 4 facturi pe tot anul, ultima factura in 4 iunie.
Deci nu conteaza daca factura este de 80 lei sau suma pe luna este mica.
Sa inteleg ca trebuie sa nu facturez nimic?
Somajul tehnic este valabil pana la sfarsitul anului? In caz ca nu facturez nimic, as putea beneficia in acea luna?

Multumesc,
Buna ziua,

Ca PFA activ in domeniul Publicitate, pot beneficia de somaj tehnic?

Daca da, mai pot emite facturi pentru eventuale comenzi (ma indoiesc ca voi mai avea anul acesta, insa cine stie)? Pana acum din martie am avut doar 3-4 lucrari.

Multumesc
Buna ziua,

Am un pfa si am avut si carte de munca la o alta firma. Am demisionat de acolo pentru ca era doar pe 2 ore. Nu se justifica obligatia pentru 8 ore, este ilogic, insa asta e legea buna sau proasta. Sper ca se va modifica in favoarea angatilor si micilor intreprinzatori intr-o varianta mai corecta.

Nelamurirea mea in momentul de fata este:

Pentru PFA (in sistem real) plata CAS ramane tot in jur de 250 de lei / luna in conditiile acestea sau se mareste (fara a mai avea carte de munca)?

Multumesc.