avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1166 soluții astăzi
Forum Activitate lildudeworm

Activitate lildudeworm

Buna seara,

In Romania o platforma de tip Airbnb ce cod caen trebuie sa foloseasca?
Buna ziua,

Am o mare nedumerire in ceea ce priveste taxa de salubritate din S4 la care sper ca imi puteti raspunde dumneavoastra.

Datele problemei:
- Am un SRL inregistrat cu sediul social in S4 in apartamentul la care am adresa din CI.
- Punctul de lucru ( un apartament intr-o casa interbelica ) este tot in S4
- Eu locuiesc intr-un apartament nou, tot in S4

Nedumerirea:

- La sediul social locuiesc ai mei, au achitat deja taxa pentru persoane fizice ( la momentul platii nimeni nu a intrebat daca acolo exista sediu social sau nu). Astazi, au aflat ca trebuie platita suma de 80lei/luna daca exista sediu social in acel apartament. In casa aia locuiesc doar doua persoane, nu exista trafic sau legatura cu SRL-ul alta decat actele. Trebuie platita sau nu taxa pe SRL la sediu social? Cu taxa pe persoana fizica ce se intampla? Platesc diferenta de la persoana fizica la srl daca aceea a fost deja incasata?

- Proprietarul apartamentului in care am biroul, ma tot forteaza sa ii platesc taxa de salubritate in valoare de 80lei/luna. Aceeasi taxa, pentru aceeasi firma, platita de doua ori???? El trebuie sa plateasca taxa de srl sau de persoana fizica daca are apartamentul inchiriat unei firme in care activeaza doar doi angajati, srl care plateste deja taxa la sediu social?

Eu locuiesc intr-un apartament din bloc nou, tot in S4, Practic, pentru ca locuiesc, am SRL cu sediu si un punct de lucru trebuie sa platesc taxa pt gunoi 2000 ron + an?

Nu vreau sa cred asa ceva...
Multumesc,
Buna ziua,

Multumesc pentru raspunsuri.
Situatia este urmatoarea:

Dezvoltatorul are o casa ( cea in care locuieste ) langa blocul pe care l-a ridicat in urma cu doi ani si jumatate, recent a mai ridicat unul langa pe care l-a dat in folosinta cu nu mai mult de 2 luni in urma. Blocul ( scara cel putin ) in care locuiesc, este constituita in AP. La Apanova contractul este pe utilizator casnic, pe adresa casei unde locuieste "dezvoltatorul". De acolo, el da apa in bloc si nu am vazut contoare pe undeva pe la bloc. El zice ca sunt sub scara..nu sunt. Sunt foarte hotarat dupa ce voi discuta cu presedintele asociatiei si pozitia dansului referitor la aceasta situatie sa cer conocarea AG si sa dau in judecata dezvoltatorul..

Daca m-am facut cat de cat inteles, vreau sa stiu in aceasta situatie, daca refuz sa mai platesc pana la primirea unei chitante, dezvoltatorul poate sa imi opreasca apa doar mie sau afecteaza tot blocul. Repet, nu stiu ce contoare are omul, eu banuiesc ca doar unul la el in curte..

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

De doi ani si jumatate locuiesc intr-un apartament dintr-un bloc nou construit. Toate bune si frumoase, doar ca eu de doi ani si jumatate platesc apa fara sa am dovada unui consum pe apartament. Contractul de furnizare este inca pe numele dezvoltatorului (un smecheras pus pe combinatii) desi avem asociatie. El spune ca Apanova nu se misca in rezolvarea acestei situatii si luna de luna el doar incercuieste intr-un tabel ca am platit sau nu apa. Din aceasta luna refuz sa mai platesc in acest mod, am inteles, lucrurile merg greu la noi dar vreau sa stiu ce e de facut, in conditiile in care i-am spus ca o voi plati doar atunci cand consumul meu si costul se va regasi in totalul intretinerii si pe chitanta. Mi-a spus ca cei de la Apanova imi vor opri apa daca nu o platesc iar eu i-am tot spus ca vreau sa o platesc dar nu mai pot da bani unui necunoscut care ma incercuieste ca in 89' pe caiet.

Il banuiesc ca isi trage ceva bani din toata treaba asta ( sunt zeci de apartamente) dar nu imi dau seama cum. Ce ma sfatuiti?

Multumesc