avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Activitate Mike12

Activitate Mike12

Buna Seara. Am o intrebare in legatura cu declaratie la notariat, pentru un apartament:

Eu am luat prin donatie de la mama mea, un apartament cu 3 camere (donatia include uzufruct viager pentru mama), iar sora mea a luat tot prin donatie la varsta de 7 ani de la mama mea un apartament cu 2 camere.

Am inteles ca dupa moartea mamei, avand in vedere faptul ca mie mi-a fost donat un apartament cu 3 camere si ei cu 2, sora mea ar putea sa-mi ceara contravaloarea pe o jumatate dintr-o camera.

1) Daca sora mea ar semna la notariat o declaratie in care scrie ca dupa moartea mamei, ea nu mai doreste acea contravaloare, acea declaratie ar mai putea fi atacata, daca sora mea s-ar razgandi ?

Ar avea vreun castig de cauza daca ar contesta in instanta declaratia semnata ?
Răspuns la discuția Mostenire apartament
Ok, dar daca mama ar face la notariat, un testament sau un alt tip de act notarial, prin care sa-si exprime dorinta ca succesiunea casei care va fi pe numele ei, sa se faca numai dupa ce eu voi reusi sa platesc integral un alt apartament, platit in rate pe parcursul mai multor ani ? Este posibil un astfel de act ?

Răspuns la discuția Mostenire apartament
In legatura cu intrebarea 2.

In mod normal, cand va fi momentul succesiunii, sora mea va avea automat dreptul la jumatate din aceasta casa, chiar daca ea are un alt apartament.

Ok, cat mama traieste nu poate fi vorba de succesiune, dar acum, se poate face un act sau ceva, pentru ca succesiunea care va trebui sa se faca atunci, sa se faca doar cu conditia ca eu la momentul respectiv sa detin un apartament platit integral ? Iar daca eu nu voi avea un alt apatament platit integral, atunci acest apartament as vrea sa-mi revina mie.


Buna Seara, am doua intebari in legatura cu o mostenire a unui apartament.

Eu am luat prin donatie de la mama mea, un apartament cu 3 camere (donatia include uzufruct viager pentru mama), iar sora mea a luat tot prin donatie la varsta de 7 ani de la mama mea un apartament cu 2 camere.

1) Avand in vedere faptul ca eu am o camera in plus, fata de sora mea, daca ea m-ar ataca pe mine in instanta, pentru a-mi cere diferenta de bani, pe jumatate din acea camera in plus, ar putea avea castig de cauza ?

2) Daca eu as vrea sa vand acest apartament, si sa cumpar altul tot cu 3 camere, care sa fie pe numele mamei mele (cu uzufruct viager pentru mine), iar eu as vrea ca dupa moartea mamei mele, succesiunea acestui apartament, sa nu poata fi facuta, atat timp cat eu inca nu am alt apartament platit integral, cu cel putin 2 camere, daca sora mea nu vrea sa dea declaratie la notariat ca accepta acest lucru, ar exista o alta solutie pentru acest lucru ? Ar fi o solutie ca mama mea sa faca un testament ? In acest caz testamentul ar avea aceeasi valoare ca o declaratie ? Sau alta solutie ?