avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 586 soluții astăzi
Forum Activitate minu

Activitate minu

Răspuns la discuția Firma de asigurari tergiverseaza
Va multumesc pentru sfaturi.
Răspuns la discuția Firma de asigurari tergiverseaza
E cam greu sa merg in Bucuresti. Eu sunt din jud Arad. Si sa merg la Buc e destul de scump. In mod normal lucrurile nu ar trebui sa se rezolve in Arad?
Buna ziua
Un prieten a avut un accident cu masina. Mai precis o piatra a cazut dintr-un camion ce transporta piatra si a spart parbrizul de la masina. Soferii s-au inteles, s-a depus cererea la firma de asigurari, s-a inregistrat....si in final prietenul meu a primit un nr de tel din Bucuresti unde trebuie sa sune pentru a primi confirmarea ca masina sa fie reparata. Tot suna si nimic. Cei de la asigurari nu mai vor sa discute cu el si-i zice sa mai sune la acel numar de tel.
Ce ma sfatuiti sa fac? Care e procedura?
La asta ma gandesc si eu. De la 30.000 cat s-a cerut a doua oara sa se ajunga tot atunci la 7.000 si tot in acea sedinta. Nu mi se pare normal.
Fostul proprietar nu mai are nimic. Nu plateste Asociatia de proprietari datoria lui? Poate ca trebuia sa mentionez faptul ca el are datorii la caldura, curent, apa.......
Intr-o Asociatie de proprietari, un proprietar nu si-a platit datoria, care a ajuns la 13.000 lei, si a fost dat in judecata. Instanta a hotarat scoaterea imobilului la licitatie.Evaluarea a fost facuta la 40.000 lei. La prima strigare nu s-a prezentat nimeni. S-a organizat un al doilea tur si s-a cerut pe la 30.000 lei.S-au prezentat 2 persoane care nu au dat atata. Dar acele persoane au dat unul 6.000 de lei si unul 7.000 lei si la aceeasi sedinta s-a aprobat vinderea imobilului la 7.000 lei.Procesul verbal a fost semnat de executorul judecatoresc si de catre administratorul blocului. A fost legal ce s-a facut? Cine plateste diferenta pana la 13.000 lei? Daca a gresit cineva cine a gresit si ce se poate face?
Va multumesc.Astept raspuns cat mai repede.
Răspuns la discuția Incheierea - ce urmeaza?
710 lei patrimoniul
Discuție Taxa auto
Mi-am cumparat o masina din Germania si a trebuit sa platesc si eu taxa auto. Mai pot sa-mi recuperez banii? Mentionez ca e cumparata de 4 ani? Functioneaza si aici termenul de prescriptie de 3 ani?
Multumesc.
Răspuns la discuția Incheierea - ce urmeaza?
Multumesc pentru raspuns si timpul acordat.
Am infiintat o Asociatie si am primit prin posta Incheierea.
Ce pasi trebuie sa urmez mai departe?
Am cautat pe net si am gasit cateva indicii dar nu sunt sigur.
In primul rand am inteles ca trebuie sa fac cateva copii dupa Incheiere si sa merg pentru a face pe ele mentiunea ``definitiva si irevocabila``
In al doilea rand am inteles ca trebuie sa mai cer si Certificatul de inscriere in registrul asociatiilor si fundatiilor
In al treilea rand am inteles ca mai trebuie sa cer legalizarea a 2-3 exemplare de copii ale Incheierii definitive si irevocabile. - Ce sunt acestea? Acestea nu se fac la notar?
Va multumesc