avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 864 soluții astăzi
Forum Activitate raduh

Activitate raduh

Buna ziua,

Doresc sa comercializez pe piata din Romania urmatorul produs:

- Ulei 100% natural comestibil dar cu multiple moduri de utilizare ca si produs cosmetic.
- Fabricat in ASIA, achizionat de la un distribuitor din UK (EU).

As dori sa stiu care sunt reglementarile/ legile care trebuie respectate in vederea punerii pe piata in Romania. Practic uleiul acesta este atat produs cosmetic, cat si un ulei alimentar si nu imi dau seama cum sa-l incadrez si care sunt etapele pe care trebuie sa le urmez pentru comercializarea lui in Romania.
Stiu ca legea 178/2000 se aplica comercializarii si importului de produse cu uz cosmetic. Totusi, tinand cont ca este un ulei comestibil, mai exista si alta lege sub incidenta careia intra comercializarea lui?

Mentionez ca produsul este achizitionat din UE (UK), deci este o achizitie intracomunitara, dar distribuitorul nu a notificat importul si punerea pe piata UE (ca produs cosmetic), el fiind comercializat ca un ulei comestibil 100% natural. In acest caz mai trebuie sa notific Ministerul Sanatatii (conform legii 178).

Va multumesc,
Buna ziua,

Am urmatoarea problema:

Am un magazin online care comercializeaza produse romanesti si se adreseaza lumii intregi (worldwide).
Plata se realizeaza online si produsele sunt expediate prin intermediul postei romane, practic in orice destinatie in care aceasta face livrari.
Produsele sunt comercializate en detail, nu in cantitati mari, astfel nu sunt necesare acte de export etc.

Am primit totusi plangeri din partea unor distribuitori unici ai acelor produse pe anumite zone/ tari. Acestia ma someaza sa opresc activitatea.
Acum, compania producatoare, de la care cumpar aceste produse, ma avertizeaza sa nu mai vand aceste produse in zonele in care aceasta are contracte de distributie cu alte firme.

Intrebarea ar fi: Sunt eu vinovat in vreun fel? Mi se poate impune asa ceva?
Practic eu nu fac export, ci vand online niste produse unor clienti care nu sunt din Romania si care au domiciliul in alta tara.
Asta inseamna ca nici pe E-Bay nu se mai pot vinde produse in tarile respective, daca exista contracte de distrbutie (offline) cu anumite firme ?

Va multumesc pentru orice ajutor in aceasta problema.

Numai bine,
Radu