avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 872 soluții astăzi
Forum Activitate Simona A.

Activitate Simona A.

Discuție Hartuire vecini
Buna seara! As avea nevoie de un sfat de natura juridica. De 6 luni de zile m-am mutat intr-un apartament nou si tot de atunci avem constant de furca cu vecinii de la etajul superior. Sunt foarte deranjati de orice zgomot, incat mi-e frica sa mai aprind un bec, ca sa nu ma trezesc cu mesaje de la ei. De curand ne-au anuntat ca au inceput sa stranga dovezi impotriva sotului meu si a vecinului de deasupra lor pentru a-i da in judecata. Motivul - zgomotele, fie ca e televizorul dat prea tare sau vorbim noi prea tare. Mentionez ca majoritatea reclamatiilor venite din partea lor erau in afara orelor de liniste impuse legal. Pana acum am incercat sa ne intelegem, sa ne respectam, insa am ajuns sa le spun tuturor celor care intra in casa mea sa vorbeasca in soapta! Intrebarea mea ar fi daca intr-adevar se poate actiona in instanta pentru acest motiv sau este doar o 'amenintare' (amandoi sunt juristi de profesie). Multumesc!
Buna seara,
Intrebarea mea este legata de situatia in care am luat un credit prima casa cu fostul partener in proportie 50-50%. Dorim acum ca unul din noi sa preia creditul integral, iar celalalt sa renunte la cota parte din imobil si sa iasa din contractul de credit. Intrebarea mea este legata de bunurile din apartament, se pot compensa in bani de catre cel care ramane cu contractul? Se poate duce in instanta acesta situatie in conditiile in care nu se ajunge la un acord comun?
Multumesc