Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Separare de bunuri si valori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Separare de bunuri si valori

Buna seara,
Intrebarea mea este legata de situatia in care am luat un credit prima casa cu fostul partener in proportie 50-50%. Dorim acum ca unul din noi sa preia creditul integral, iar celalalt sa renunte la cota parte din imobil si sa iasa din contractul de credit. Intrebarea mea este legata de bunurile din apartament, se pot compensa in bani de catre cel care ramane cu contractul? Se poate duce in instanta acesta situatie in conditiile in care nu se ajunge la un acord comun?
Multumesc
de preferat e sa va intelegeti amiabil ,ca in instanta dureaza foarte mult , cheltuiti multi bani si nervi. Se pot imparti si bunurile si imobilul daca va intelegeti la un notar.
Si din contractul de rcedit, iesiti cand terminati de platit, in practica. Puteti da banca in judecata, cu Fond cu tot, dar este dificil dpdv juridic si, mai ales, jurisprudential.
Inecrcati sa gasiti alternative amiabile, nu iesit din contract. Eventual plata in avans, refinantare...