avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 879 soluții astăzi
Forum Activitate DavidAndrei_

Activitate DavidAndrei_

Sa inteleg ca dupa acele 3 luni nu se mai poate depune plangere? Ei direct ca si companie nu aveau cum sa imi depuna plangere. Dar ea ca si fosta angajata mai poate depune? MultumescIoana Stoica a scris:

Tardivitatea plangerii prealabile echivaleaza cu lipsa ei.

Buna ziua. Am o intrebare care ma macina de vreo 2 luni si nu gasesc raspunsul nicaieri.
Acum vreo 3 luni am jucat la o casa de pariuri niste bani, am castigat in jur de 7000 ron, ulterior i.am pierdut pe toti si tipa de la ghiseu ma cunostea fiind client fidel. Si mi.a pus in continuare bilete fara ca eu sa am acei bani pusi (dar de fiecare data cand punea bilet ii dadeam o suma de bani ca asa spusese sa se vada pe camera, dar nu i-am cerut eu sa imi puna acele bilete. Pur si simplu a zis ca nu ma lasa sa plec fara bani acasa. Stiind ca las timps destul de mare..cu o zi inainte ii lasasem 1500 ) in fine. La un moment dat a sunat din centrala de la ei sa nu mai puna nici un bilet ca pune pe datorie. Atunci am plecat si mai tarziu ma sunat cu cei de la agentie sa imi spuna ca este gaura in gestiune de 36.000 si sa aduc banii. Dupa 1 saptamana am vorbit cu ea. Si mi.a zis ca imi face plangere penala la politie daca nu ii dau o suma de bani lunar macar 3 luni ca pe urma nu mai poate face plangere. Am zis ok. I-am virat lunar 5000 ron. Intrebarea mea este urmatoarea.
Mi se poate face plangere de ceva? Daca da , Mi se poate face plangere dupa 3 luni? As dorii daca se poate sa imi raspunda un avocat, nu un utilizator care isi da cu parerea.
Răspuns la discuția Pot fi acuzat de inselaciune?
Asta am citit. Multumesc, dar ideea era si cu biletele ei care le luam de la ghiseu. Daca pot fi acuzat eu de ceva
Acum cateva zile m-am jucat la o casa de pariuri, nu are relevanta numele. Am avut 7000 ron la mine care de altfel i.am si pierdut in vreo 2h. Dar in acele 2h casiera pe care o cunosteam de cateva luni (jucand destul de des acolo) si.a pus bilete si pentru ea (in afara de cele ale mele pentru care am si platit. Ea neavand voie sa joace mi le.a intins tot mie la ghiseu sa "le ridic" in caz ca ies). Am castigat cateva bilete , in valoare de aprox 6000 , ramanand la ea in ghiseu spunandu.mi ca mi le plateste putin mai tarziu deoarece era coada. Am zis ok.. am mai jucat cateva bilete neplatind fizic, deoarece aveam deja bilete castigatoare la ea pe birou, urmand sa imi scada miza din castig. Totul pana cand am ramas doar cu 900 lei. Nestiind cat a pariat ea in total pana la momentul respectiv am plasat ultimul pariu cu ultimii bani (adica 900 lei) , in acelasi timp ea a primit un apel telefonic de la managerul casei de pariuri spunandu'i sa nu mai puna nici un bilet ca le pune pe "datorie". Am asteptat sa se faca extragerea..am vazut ca nu am castigat si am plecat. La 20 de minute m.a sunat casiera dandu.mi la telefon pe " seful securitatii" exact asa s.a prezentat spunandu.mi " daca nu aduceti 36000 ron pana la inchiderea casei si fata inchide pe minus maine dimineata mergem la politie si urmam procedurile legale si o sa fiti acuzat de inselaciune" . Intrebarea mea este urmatoarea
Este normal sa fiu amenintat la telefon de catre cineva? Pot fi acuzat asa cum spunea dansul avand in vedere ca am platit de fiecare data cand am pariat, exceptie facand 2 sau 3 dati cand aveam biletul castigator la ghiseu deja. Ce pot face in aceasta situatie? Nu vreau sa fiu pus in situatii de genul stricandu.mi reputatia.