Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Plângere penală după 3 luni de la data faptei
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Plângere penală după 3 luni de la data faptei

Buna ziua. Am o intrebare care ma macina de vreo 2 luni si nu gasesc raspunsul nicaieri.
Acum vreo 3 luni am jucat la o casa de pariuri niste bani, am castigat in jur de 7000 ron, ulterior i.am pierdut pe toti si tipa de la ghiseu ma cunostea fiind client fidel. Si mi.a pus in continuare bilete fara ca eu sa am acei bani pusi (dar de fiecare data cand punea bilet ii dadeam o suma de bani ca asa spusese sa se vada pe camera, dar nu i-am cerut eu sa imi puna acele bilete. Pur si simplu a zis ca nu ma lasa sa plec fara bani acasa. Stiind ca las timps destul de mare..cu o zi inainte ii lasasem 1500 ) in fine. La un moment dat a sunat din centrala de la ei sa nu mai puna nici un bilet ca pune pe datorie. Atunci am plecat si mai tarziu ma sunat cu cei de la agentie sa imi spuna ca este gaura in gestiune de 36.000 si sa aduc banii. Dupa 1 saptamana am vorbit cu ea. Si mi.a zis ca imi face plangere penala la politie daca nu ii dau o suma de bani lunar macar 3 luni ca pe urma nu mai poate face plangere. Am zis ok. I-am virat lunar 5000 ron. Intrebarea mea este urmatoarea.
Mi se poate face plangere de ceva? Daca da , Mi se poate face plangere dupa 3 luni? As dorii daca se poate sa imi raspunda un avocat, nu un utilizator care isi da cu parerea.
Tardivitatea plangerii prealabile echivaleaza cu lipsa ei.
Sa inteleg ca dupa acele 3 luni nu se mai poate depune plangere? Ei direct ca si companie nu aveau cum sa imi depuna plangere. Dar ea ca si fosta angajata mai poate depune? MultumescIoana Stoica a scris:

Tardivitatea plangerii prealabile echivaleaza cu lipsa ei.