avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1340 soluții astăzi
Forum Activitate gabriyel

Activitate gabriyel

Nu ma ascund.in spatele minorului.Este vorba de suma cuvenita strict minorului ca despagubire morala, nu mie ca parinte. Moral este ca avocatul sa rezolve cu mine problema, pt ca este o problema cu privire la cuantumul onorariului de succes. Instanta a respins ca neintemeiata cereea de incuvintare a executarii silite a onorariului de succes. Avocatul, a revenit cu o a doua cerere de incuvintare a executarii silite, prin acelasi executor, la aceeasi instanta,care urmeaza sa se pronunte, desi la prima cerere respinsa, a avut termen de apel pe care nu l-a exercitat. Multumesc pentru raspuns.
Ca parinte,am reprezentat copilul minor(15 ani) in instanta si in urma deciziei definitive a primit o suma ca despagubiri morale in contul bancar deschis pe numele lui. Poate fi poprit contul,daca nu am achitat onorariul de succes avocatului cu care eu ca reprezentanrt legal am incheiat contract de reprezentare in procesul copilului? ...nu este mentionat in contract ca reprezint copilul. ci este incheiat doar intre mine si avocat. Mentionez ca la prima cerere de incuvintare a executarii silite, instanta a respins cererea executoruluii ca neintemeiata. A revenit acum cu o noua cerere de incuvintare la aceeasi instanta pt acelasi lucru.
Va rog sa-mi spuneti daca un creditor a facut cerere de executare silita a debitorului, prin executor judecatoresc, iar instanta i-a respins cererea ca neintameiata si apelul nu a mai fost facut, mai poate cere din nou prin acelasi executor judecatoresc, la aceeasi instanta, executarea silita pentru aceeasi cauza, suma ceruta prima data? Creditorul,nefacand apel in cele 15 zile , in primul dosar de executare, nu a ramas definitiva hotararea de respingere a executarii? Multumesc.