avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 921 soluții astăzi
Forum Activitate Catalin1954

Activitate Catalin1954

Multumesc !
Buna ziua ,Asociatia de proprietari inchiriaza propriilor locatari ,nu la toti ,la cativa ,unele spatii de la subsolul blocului ,pentru folosinta drept boxa la otaxa modica de 5 lei /luna. Asociatia are vreo obligatie catre ANAF ?.Multumesc !

Buna ziua , Suntem o Asociatie de Proprietari cu 8 scari. Acum vreo 40-50 ani s-a construit la una din scari ,pe partile comune ,la parter sub scara ,fara aprobarea vecinilor de pe scara si fara autorizatie din placi de BCA ,o incapere de vreo 3 mp ,in care s-a instalat casieria blocului .Acest spatiu ,ne creaza mult disconfort ,pe langa faptul ca doua zile pe saptamana ,usa este deschisa la programul de incasari ,a stricat si arhitectura holului de intrare ,se produce multa mizerie ,datorita traficului (aici vin locatarii de la toate cele 8 scari ) ,a devenit si un focar de gandaci ,pentru ca a ramas in spatele constructiei un spatiu ,unde nu se poate intra ,pentru curatenie.Deasemeni si instalatia electrica ,cu siguranta au facut-o fara aprobare.Spatiul respectiv ,nu are nici-un fel de aerisire . La ultima adunare generala ,am strans semnaturi de la toti locatarii de pe scara ,si le-am solicitat scris si verbal sa desfiinteze constructia sau sa aloce lunar o suma modica ,pentru curatenia scarii.Adunarea generala a respins categoric orice varianta .Va rog sa-mi spuneti ce sanse avem sa-i actionam in judecata ,pentru desfiintarea constructiei ilegale.Sau unde ne putem adresa sa reclamam situatia respectiva .Multumesc ,Catalin Tanase
1. Doresc sa stiu daca intr-o Asociatie de Proprietari ,lucrarile de reparatii ,pot fi executate cu o firma la care administrator este chiar presedintele asociatiei ?, 2.Exista vre-o limita maxima de valoare a unei lucrari de reparatii ,pana la care presedintele unei Asociatii Proprietari ,poate sa o hotarasca singur fara a consulta nici macar comitetul executiv ,invocand urgenta lucrarii ? ,Multumesc !