avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Conflict de interese
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Conflict de interese

1. Doresc sa stiu daca intr-o Asociatie de Proprietari ,lucrarile de reparatii ,pot fi executate cu o firma la care administrator este chiar presedintele asociatiei ?, 2.Exista vre-o limita maxima de valoare a unei lucrari de reparatii ,pana la care presedintele unei Asociatii Proprietari ,poate sa o hotarasca singur fara a consulta nici macar comitetul executiv ,invocand urgenta lucrarii ? ,Multumesc !
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 08:04, 13 August 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Executarea de reparatii prin unitati apartinand direct sau prin interpusi reperezenatntilor asociatiei ,in unele cazuri poate constitui un element benefic in altele poate ascunde interese personale
De regula,nu este de preferat ca persoana reprezentanta atat a asociatiei=beneficiar cat si a executantului sa fie presedintele de asociatie ,deoarece poate ridica suspiciuni sau si interpretari din partea locatarilor
Este obligatoriu ca orice lucrare de reparatii parti comune sa fie atent analizata in comitetul executiv
Adunarea generala in bugetul de venituri si cheltuieli trebuie sa prevada o suma la indemana comitetului executiv pentru executarea de eventuale reparatii urgente,neprevazute la parti comune
In conditiile in care presedintele de asociatie ,de la sine putere intelege sa execute lucrari fara acordul comitetului ,evident se ridica suspiciuni asupra temeiniciei modalitatii de contractare si de executare a acestora
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Totusi, aceste lucrari trebuie aprobate de comitetul executiv si ar fi normal sa se analizeze conflictul de interese.
Presedintele nu poate decide nimic singur.
Pentru asemenea situatii mai exista firme in Romania.

Urgenta lucrarii poate justifica orice decizie luata, dar vedeti daca rezista la o analiza post-factum.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru eliminarea suspiciunilor sau din contra confirmarea acestora,incercati sa realizati si un studiu de piata al contravalorii lucrarilor practicate de alte firme

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotarare asupra unuei lucrari in bloc oloeriu oloeriu Buna ziua, fac parte dintr-un comitet de bloc si vreau sa stiu care sunt modalitatile de a angaja o firma sa ne execute in bloc o lucrare(exista vreo lege?), ... (vezi toată discuția)
Administrator si presedinte in aceeasi familie marianbaluta2002 marianbaluta2002 Buna ziua . Am tot citit in legea 230 si in norme si nu am gasit nicaieri raspunsul la urmatoarea nelamurire pe care o am : \\"Asociatia de Proprietari poate ... (vezi toată discuția)
Fondul de reparatii la bloc caragiu caragiu Buna ziua,in urma cu doi ani presedintele de bloc in cadrul AG de atunci ne-a adus la cunostiinta ca v-om plati lunar o suma de bani pentru fondul de ... (vezi toată discuția)