Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Conflict de interese
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Conflict de interese

1. Doresc sa stiu daca intr-o Asociatie de Proprietari ,lucrarile de reparatii ,pot fi executate cu o firma la care administrator este chiar presedintele asociatiei ?, 2.Exista vre-o limita maxima de valoare a unei lucrari de reparatii ,pana la care presedintele unei Asociatii Proprietari ,poate sa o hotarasca singur fara a consulta nici macar comitetul executiv ,invocand urgenta lucrarii ? ,Multumesc !
Executarea de reparatii prin unitati apartinand direct sau prin interpusi reperezenatntilor asociatiei ,in unele cazuri poate constitui un element benefic in altele poate ascunde interese personale
De regula,nu este de preferat ca persoana reprezentanta atat a asociatiei=beneficiar cat si a executantului sa fie presedintele de asociatie ,deoarece poate ridica suspiciuni sau si interpretari din partea locatarilor
Este obligatoriu ca orice lucrare de reparatii parti comune sa fie atent analizata in comitetul executiv
Adunarea generala in bugetul de venituri si cheltuieli trebuie sa prevada o suma la indemana comitetului executiv pentru executarea de eventuale reparatii urgente,neprevazute la parti comune
In conditiile in care presedintele de asociatie ,de la sine putere intelege sa execute lucrari fara acordul comitetului ,evident se ridica suspiciuni asupra temeiniciei modalitatii de contractare si de executare a acestora
Totusi, aceste lucrari trebuie aprobate de comitetul executiv si ar fi normal sa se analizeze conflictul de interese.
Presedintele nu poate decide nimic singur.
Pentru asemenea situatii mai exista firme in Romania.

Urgenta lucrarii poate justifica orice decizie luata, dar vedeti daca rezista la o analiza post-factum.
Pentru eliminarea suspiciunilor sau din contra confirmarea acestora,incercati sa realizati si un studiu de piata al contravalorii lucrarilor practicate de alte firme