avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1806 soluții astăzi
Forum Activitate MuzaUrbana

Activitate MuzaUrbana

Buna ziua. As dori sa stiu daca unul dintre asociații unu grup de dezvoltatori imobiliari are dreptul sa fie si președintele asociației proprietarilor? Vorbim despre un ansamblu imobiliar cu 4 blocuri. De ademenea, dezvoltatorul deține niște spații la parterul unui bloc drept pentru care a numit ca reprezentant al blocului respectiv pe una dintre angajatele sale. Este legal? Aceste decizii s-au luat la o ședinta unde au participat foarte putini proprietari din blocul 1, iar deciziile s-au luat fara acordul acestora. Eu una (si nu sunt singura proprietara din blocul 1) nu ma simt repreprezentata cu adevărat de catre aceștia, mai ales ca apartamentele din doua blocuri nu sunt vândute integral, dar cheltuielile cu acestea sunt trecute sunt o forma sau alta in facturile noastre. De asemenea, cum se face plata președintelui: taxa Per apartament sau taxa Per persoana? Se poate anula un contract cu o firma de administrare si semna un altul fara acordul proprietarilor?

Va Multumesc mult!
Buna ziua,

In cazul unei nașteri la privat prin cezariana, care este demersul obținerii sumei decontate prin CAS si care este termenul limita in acest sens? Daca eu am semnat contract cu o clinica privată unde nu este specificat ca ei vor cere aceasta decontare, iar acum aflu ca de fapt aceasta suma decontată de stat ar fi inclusă in tariful promovat si agreat prin contract (repet, nicăieri nu este specificat acest lucru in contract), cum ii pot opri pe ei sa ceara aceasta decontare si sa beneficiez eu de ea?