avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1084 soluții astăzi
Forum Activitate meluk

Activitate meluk

Răspuns la discuția Infiintare PFA
Bună seara!
Vă mulțumesc pentru răspuns!
Dacă apelez la serviciile unui avocat, în cât timp este gata? Care ar fi costurile?
Posed diplomă de calificare și sunt profesor în acest moment.
Mulțumesc mult!

Avocat Carmen MATEI a scris:

Buna seara!
Bineinteles, puteti solicita si ajutorul unui avocat pentru infiintare PFA.
In principiu, ar trebui sa aveti o calificare, diploma sau sa fi lucrat in domeniu.
Scopul PFA-ului ar trebui, in acest context, sa fie realizarea de activitati recreative, educative de catre copii intr-un cadru organizat.
Pentru infiintarea unui after school, în functie de activitatile ce doriti sa le desfasurati, se vor folosi, de regula, mai multe coduri CAEN.
Sediul PFA-ului poate fi si in apartamentul inchiriat.
O seara frumoasa!

Răspuns la discuția Infiintare PFA
Bună seara!
Vă mulțumesc pentru răspuns!
Dacă apelez la serviciile unui avocat, în cât timp este gata? Care ar fi costurile?
Posed diplomă de calificare și sunt profesor în acest moment.
Mulțumesc mult!

Avocat Carmen MATEI a scris:

Buna seara!
Bineinteles, puteti solicita si ajutorul unui avocat pentru infiintare PFA.
In principiu, ar trebui sa aveti o calificare, diploma sau sa fi lucrat in domeniu.
Scopul PFA-ului ar trebui, in acest context, sa fie realizarea de activitati recreative, educative de catre copii intr-un cadru organizat.
Pentru infiintarea unui after school, în functie de activitatile ce doriti sa le desfasurati, se vor folosi, de regula, mai multe coduri CAEN.
Sediul PFA-ului poate fi si in apartamentul inchiriat.
O seara frumoasa!

Discuție Infiintare PFA
Buna seara! Ma numesc Elena. Am închiriat un apartament, in blocul in care am domiciliul, pentru desfasurarea unor activitati educative (After School - teme, pregatire suplimentara etc.). Ce pasi trebuie să parcurg pentru infiintare PFA ? Apartamentul a fost inchiriat inainte tot pentru astfel de activitati.
Unde trebuie precizat sediul PFA la domiciliu meu sau în apartamentul închiriat? Pot solicita ajutorul unui avocat pentru infiintarea acestui PFA?
Multumesc!
Bună ziua!
Numele meu este Lucian. Vă rog să îmi spuneți cui trebuie să mă adresez pentru următoarea situație: vecinul meu a montat aparatul de aer condiționat (după reabilitarea blocului) pe peretele exterior al balconului meu (logie). Locul în care s-a montat aparatul îmi obstrucționează vederea pe geam, acesta fiind montat chiar lângă geamul meu (face zgomot, degajă miros etc). De aproape un an l-am rugat să îl mute pe peretele lui, sub geam, cum este firesc. Zilele trecute m-am întâlnit cu el și l-am rugat din nou, răspunsul a fost:
„îl mută, dar să suport eu cheltuielile remontării”. Au urmat replici mai dure, i-am spus că îi demontez aerul, el - că îmi sparge ușa... A venit Poliția de proximitate (chemată de el). Polițistul a constat ceea ce v-am prezentat și eu anterior, aparatul este montat chiar lângă geamul meu, pe peretele balconului meu, l-a sfătuit să îl mute, dar el în continuare nu vrea, iar mie, polițiștii mi-au spus să depun o reclamație la Secția de Poliție. Eu înțeleg că nu am dreptul să demontez acest aparat montat pe peretele meu (parte comună sau cum o fi...) dar el cum a avut dreptul să monteze aparatul pe perete, fără să mă întrebe???
Vă rog încă o dată să îmi spuneți care sunt pașii legali pe care trebuie să îi parcurg și dacă vedeți o soluționare legală a problemei mele.

Cu respect,
Lucian