avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 708 soluții astăzi
Forum Activitate simudal

Activitate simudal

Multumesc.
Multumesc.
Am un teren cu suprafata de 1440 mp de tp livada.
Terenul este pe numele mamei (cu mentiunea ca este mostenire de la tatal meu) si am obtinut titlul de proprietate pe numele mamei care intre timp a decedat. Vreau ca acest teren sa il as mostenire unuia dintre copii ... cum se poate proceda?
nimeni din domeniul dreptului nu imi poate da un raspuns ... cui sa ma adresez? ... toti dau din umeri ...
La aproape un an am primit raspuns negativ, respectiv nu se poate rectifica acest ordin de prefect. Ce se mai poate face, in conditiile in care persoana cu masuratorile de la cadastru nu poate (sau nu vrea) depune documentatia datorita diferentei de proprietate.
Multumesc.
A propus acesta delimitare, dar nu are de unde sa ia teren (desi i-am propus doar suprafata delimitata prin ordinul prefectului), pentru ca pe marginea interioara unde sunt trei vecini laterali, acestia nu au facut demersuri privind intabularea, iar din terenul marginit de drum (terenul este patrat), nu se poate. Din momemtul contractarii au tot fost construite diferite anexe, iar acestea (cam la 1 m distanta de gardul delimitator), in anii dupa, au fost consolidate. Toate acestea se intampla din 1955, data de la care nu s-au mai facut masuratori, ori atunci acestea erau efectuate cu instrumente rudimentare, primitive (compas, pas, etc), nu ca astazi prin GPS. Mentionez ca unul din proprietari nu mai traieste, iar consoarta este handicapata.
Multumesc pentru raspuns.
Proprietatea cu suprafata de 660 mp, nu are act de proprietate. Am obtinut un Ordin al prefectului privind posesia acestuia (care tine loc de act de proprietate). Pentru intabulare, s-au efectuat masuratorile topometrice, care au scos in evidenta un plus de 172 mp. De la cadastru s-a specificat ca in urma masuratorilor nu se poate face intabularea datorita celor 172 mp in plus. Ce solutie exista pentru intabulare?
S-a solicitat o rectificare a ordinului prefectului dar am primit raspuns negativ. Nu se poate rectifica acest ordin, deoarece suprafata reiesita prin masuratoare depaseste 10% din cea alocata, aducandu-se ca argument, art. 36 alin. (2) din Legea nr. 18/1991. Ca atare, vad ca nu pot intabula acest teren, desi am cerut doar suprafata din Ordinul emis de Prefectura Ploiesti. Oare ce se mai poate face?
Am primit raspuns negativ. Nu se poate rectifica acest ordin, deoarece suprafata reiesita prin masuratoare depaseste 10% din cea alocata, aducandu-se ca argument art. 36 alin. (2) din Legea nr. 18/1991. Ca atare, vad ca nu pot intabula acest teren, desi am cerut doar suprafata din Ordinul emis de Prefectura Ploiesti. Oare ce se mai poate face???
Asa este. Multumesc mult.
Multumesc pentru raspuns. Acum este alt prefect.