avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 618 soluții astăzi
Forum Activitate Gabriela Stan

Activitate Gabriela Stan

Răspuns la discuția Greșeala sau rea intenție
Multumesc astept întâi extrasul revisal de la angajator că a promis că mi-l eliberează, apoi urmez sugestia dumneavoastră. El spune că s-a creat o greseala la itm.
Angajare cim 8 ore-2011, suspendare cim creștere copil-2014, început activitate 1 lună decembrie 2015-ianuarie 2016( modificat cim 4 ore). Extras revisal noiembrie 2018 figurează itm perioada (2011-2016) timp parțial 4 ore. Angajatorul spune că e greseala itm că a plătit contribuția pentru 8 ore pe toată perioada. Unde pot să verific?
Răspuns la discuția Moștenirea
Silvia Zaharia a scris:

Prorietarul a decedat?

Se pune în acest moment problema dezbaterii succesiunii?

Socrii trăiesc dar bănuiesc că au făcut act de vânzare cu un fiu al soacrei dintr-o altă căsnicie, ca el să fie proprietar după decesul lor. Știu de la o cunoștință că se poate, deoarece și ea a făcut asta cu părinții ei.
Răspuns la discuția Moștenirea
Gabriela Stan a scris:
Soțul este fiul proprietarului. La taxe și impozite figurează tot socrii, dar am înțeles că nu apare alt proprietar decât după decesul lor.
Silvia Zaharia a scris:

Cel mai simplu, este să mergeți la direcția de taxe și impozite locale, să vedeți pe numele cui există rolul pentru proprietatea respectivă.

Apoi, puteți merge și la Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară din localitate unde se află proprietatea pentru a vedea cine este întabulat ca proprietar.

Aveți calitate de moștenitor?



Răspuns la discuția Moștenirea
Silvia Zaharia a scris:

Cel mai simplu, este să mergeți la direcția de taxe și impozite locale, să vedeți pe numele cui există rolul pentru proprietatea respectivă.

Apoi, puteți merge și la Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară din localitate unde se află proprietatea pentru a vedea cine este întabulat ca proprietar.

Aveți calitate de moștenitor?

Discuție Moștenirea
Cum pot afla dacă o proprietate a fost înstrăinată prin contract de vânzare cu intrarea în vigoare după decesul proprietarilor (sau a unui singur proprietar) ? Unde mă pot adresa și ce acte trebuie să obțin?