Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenirea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenirea

Cum pot afla dacă o proprietate a fost înstrăinată prin contract de vânzare cu intrarea în vigoare după decesul proprietarilor (sau a unui singur proprietar) ? Unde mă pot adresa și ce acte trebuie să obțin?
~ Conținut șters la cerere ~
Silvia Zaharia a scris:

Cel mai simplu, este să mergeți la direcția de taxe și impozite locale, să vedeți pe numele cui există rolul pentru proprietatea respectivă.

Apoi, puteți merge și la Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară din localitate unde se află proprietatea pentru a vedea cine este întabulat ca proprietar.

Aveți calitate de moștenitor?

Gabriela Stan a scris:
Soțul este fiul proprietarului. La taxe și impozite figurează tot socrii, dar am înțeles că nu apare alt proprietar decât după decesul lor.
Silvia Zaharia a scris:

Cel mai simplu, este să mergeți la direcția de taxe și impozite locale, să vedeți pe numele cui există rolul pentru proprietatea respectivă.

Apoi, puteți merge și la Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară din localitate unde se află proprietatea pentru a vedea cine este întabulat ca proprietar.

Aveți calitate de moștenitor?

~ Conținut șters la cerere ~
Silvia Zaharia a scris:

Prorietarul a decedat?

Se pune în acest moment problema dezbaterii succesiunii?

Socrii trăiesc dar bănuiesc că au făcut act de vânzare cu un fiu al soacrei dintr-o altă căsnicie, ca el să fie proprietar după decesul lor. Știu de la o cunoștință că se poate, deoarece și ea a făcut asta cu părinții ei.