avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenirea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenirea

Cum pot afla dacă o proprietate a fost înstrăinată prin contract de vânzare cu intrarea în vigoare după decesul proprietarilor (sau a unui singur proprietar) ? Unde mă pot adresa și ce acte trebuie să obțin?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Stan , utilizator 12:02, 5 Septembrie 2017
~ Conținut șters la cerere ~
Silvia Zaharia a scris:

Cel mai simplu, este să mergeți la direcția de taxe și impozite locale, să vedeți pe numele cui există rolul pentru proprietatea respectivă.

Apoi, puteți merge și la Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară din localitate unde se află proprietatea pentru a vedea cine este întabulat ca proprietar.

Aveți calitate de moștenitor?

Gabriela Stan a scris:
Soțul este fiul proprietarului. La taxe și impozite figurează tot socrii, dar am înțeles că nu apare alt proprietar decât după decesul lor.
Silvia Zaharia a scris:

Cel mai simplu, este să mergeți la direcția de taxe și impozite locale, să vedeți pe numele cui există rolul pentru proprietatea respectivă.

Apoi, puteți merge și la Oficiul de Cadastru și Publicitate Imobiliară din localitate unde se află proprietatea pentru a vedea cine este întabulat ca proprietar.

Aveți calitate de moștenitor?



~ Conținut șters la cerere ~
Silvia Zaharia a scris:

Prorietarul a decedat?

Se pune în acest moment problema dezbaterii succesiunii?

Socrii trăiesc dar bănuiesc că au făcut act de vânzare cu un fiu al soacrei dintr-o altă căsnicie, ca el să fie proprietar după decesul lor. Știu de la o cunoștință că se poate, deoarece și ea a făcut asta cu părinții ei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imobil pe nume necunoscut Srb Srb La taxe si impozite nu mi-au primit banii pentru respectivul imobil nu se mai afla pe numele bunicii. Bunica de la care am cumparat, in urma cu 2 ani, acest ... (vezi toată discuția)
Intabulare teren padure Lazar_s Lazar_s Buna ziua, Socrul meu are cateva hectare de padure dar inca nu sunt pe numele lui pentru ca nu a facut partaj dupa parintii lui; zice ca sunt trecute pe el ... (vezi toată discuția)
Cum pot verifica daca s-a vandut un teren extravilan pe care am titlu de proprietate? ornitorinc ornitorinc Buna ziua, Detin un teren extravilan in judetul Calarasi pentru care am Titlu de Proprietate (in original) emis cf prevederilor Legii 18/1991 prin ... (vezi toată discuția)