Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara!Doresc și eu o lămurire,la următoarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara!Doresc și eu o lămurire,la următoarea situatie ...

Bună seara!Doresc și eu o lămurire,la următoarea situatie dacă se poate.
Din prima căsătorie a socrului meu a rezultat sotul meu(unicul fiu).La vârsta de 8 luni ale soțului meu parinti au divorțat,copilul fiind încredințat tatalui(sotul meu).După 14 ani de la divorț socrul meu sa recăsătorit(legal) cu o doamna care la rândul sau avea un copil dintr-o căsătorie anterioara.Au locuit în casa socrului meu primita de la părinții lui.Aceasta doamna a decedat în urma cu 2 ani,Întrebarea mea este: are vre-un drept la moștenire fiul dânsei?sau unicul moștenitor este sotul meu?
Trebuie făcută cumva succesiune după decesul soacrei,ținând cont ca au fost căsătoriți cu acte?
Au locuit în casa socrului meu primita de la părinții lui.

prin ce act primita si cand, inaintea casatoriei sau dupa?
fiul doamna o mosteneste doar pe mama sa, nu si pe socrul dvs.
socrul dvs a decedat si el? inainte sau dupa sotia lui ?
gi-jane2, moderator
Act de vanzare-cumpărare,primita înaintea căsătoriei,socrul meu încă trăiește,doar soacra a decedat.

Manuela Rășină, administrator
socrul o mosteneste pe sotie impreuna cu fiul ei. socrul mosteneste 1/4, iar fiul 3/4, dar din ce ? ce avea femeia in proprietate ?
pe casa e proprietar socrul dvs exclusiv si sotul dvs va fi singurul mostenitor cand va veni vremea, asta daca nu instraineaza socrul proprietatea pana atunci.
Da socrul meu este unicul proprietar,pământurile lu soacra-mea care au fost pe numele ei și le-a luat deja fiul ei.

gi-jane2 a scris:

socrul o mosteneste pe sotie impreuna cu fiul ei. socrul mosteneste 1/4, iar fiul 3/4, dar din ce ? ce avea femeia in proprietate ?
pe casa e proprietar socrul dvs exclusiv si sotul dvs va fi singurul mostenitor cand va veni vremea, asta daca nu instraineaza socrul proprietatea pana atunci.