Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara! Doresc și eu o lămurire,la următoarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara! Doresc și eu o lămurire,la următoarea situatie ...

Bună seara!Doresc și eu o lămurire,la următoarea situatie dacă se poate.
Din prima căsătorie a socrului meu a rezultat sotul meu(unicul fiu).La vârsta de 8 luni ale soțului meu parinti au divorțat,copilul fiind încredințat tatalui(sotul meu).După 14 ani de la divorț socrul meu sa recăsătorit(legal) cu o doamna care la rândul sau avea un copil dintr-o căsătorie anterioara.Au locuit în casa socrului meu primita de la părinții lui cu act de vânzare-cumpărare inainte de casatorie.Aceasta doamna a decedat în urma cu 2 ani,Întrebarea mea este: are vre-un drept la moștenire fiul dânsei?sau unicul moștenitor este sotul meu?
Socrul meu încă trăiește.
Trebuie făcută cumva succesiune după decesul soacrei,ținând cont ca au fost căsătoriți cu acte?
Pe doamna o mostenesc sotul supraviețuitor și numai copilul ei. Dar ce avea femeia?
Casa de care vorbiți e bun propriu al socrului, nu întra în masa succesorala a doamnei.
Pe socrul dvs il mosteneste doar sotul dvs.