avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate cretumarius57

Activitate cretumarius57

Prin lege o constructie trebuie sa se realizeze la 60 cm fata de imobilul vecinului.Intreb,daca vecinul a construit o camera a imobilului in 2003 fara autorizatie pe hotar,acum ca sa realizez gardul despartitor trebuie sa pierd din terenul meu o suprafata de 60 cmX 8 m cit are camera vecinului?Prin autorizatia de constructie Primaria ma deposedeaza de acest teren,iar dupa constructia gardului vecinul il va folosi nestingherit,isi va izola peretele camerei,depasind hotarul,acest lucru este legal?
am aceeasi situatie,adica vecinul are imobilul pe hotarul despartitor,iar daca doresc sa-mi construiesc un gard despartitor din BCA cu autorizatie de construire,prin certificatul de urbanism am fost obligat sa fac gardul la o distanta de 60 cm fata de imobilul vecinului.Atunci eu sunt deposedat de o suprafata de teren de 60 cm X 10 m cit are peretele vecinului.Facind gard despartitor eu nu mai pot folosi acest teren in schimb vecinul il poate folosi ,chiar isi poate izola peretele imobilului depasind hotarul.Cum explicati acest lucru ?