avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Activitate corina.daniela

Activitate corina.daniela

sotul are un frate cu handicap mental si este in tutela parintilor. sunt batrani si cu bolile varstei si nu mai sunt in gradul sa se ocupe de el. noi vrem sa ii ajutam luandul cu noi in strainatate. ce demersuri trebuie sa facem pt obtinerea tutelei, sa fim in regula legal si sa nu avem eventual probleme la granita sau in alte situatii?
buna seara. sotul are un frate de 40 ani cu handicap mental ce este sub tutela parintilor. avand ceva probleme de sanatate si o anumita varsta am vrea sa il luam cu noi in strainatea. ce demersuri trebuie sa facem pt obtinerea tutelei/curelei pt a nu avea probleme si pt a putea trece granita cu el? multumim
buna seara. cumnatul meu imediat face 40 de ani. el este cu handicap neurologic de gradul 2, nu stiu exact sa va spun codul cu care este trecut. el nu a lucrat decat cateva luni sunb supravegherea soacrei mele, dar cum este o persoana care isi pierde repede interesul si rabdarea nu a mai fost posibil. el in prezent primeste acel ajutor de 250 de ron si cativa banuti acolo. soacra mea a tot incercat sa mearga sa vada daca are drept de pensie, amandoi socrii fiind bolnavi si de o anumita varsta, cu acei bani nu este posibil sa tii una adult de 40 de ani... etc.... cei la care a umblat si o comisie i-au sps ce trebuie sa faca. acum de recent nu stiu unde exact a fost i sa spus ca el are drept de pensie numai daca il ologeste sau il pune in scaunul cu rotile....... legal, ce drepturi are? ei nu au umblat prin medici dar cred ca are si sindromul down pe langa problemele neurologice, dar nimeni nu iti spune nimic. el este gredul 2 de invalitate neurologic. CE DREPTURI ARE? va multumesc anticipat