Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... obtinere tutela persoana adulta de la parinte la frate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

obtinere tutela persoana adulta de la parinte la frate

sotul are un frate cu handicap mental si este in tutela parintilor. sunt batrani si cu bolile varstei si nu mai sunt in gradul sa se ocupe de el. noi vrem sa ii ajutam luandul cu noi in strainatate. ce demersuri trebuie sa facem pt obtinerea tutelei, sa fim in regula legal si sa nu avem eventual probleme la granita sau in alte situatii?
Simplu. Tutela oricum este pe maxim 3 ani. Dupa 3 ani trebuie reînnoită. La aceeași instanta de judecata unde s a facut tutela către părinți solicitati încredințarea tutelei către Dvs.