avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 842 soluții astăzi
Forum Activitate Adr1ana

Activitate Adr1ana

Buna ziua.
Am un CIM pe perioada nedeterminata si ma aflu in perioada de proba de 90 de zile.
Doresc sa incetez raporturile de munca si din cate m-am informat, pot face asta printr-o simpla notificare scrisa in dublu exemplar, un exemplar ramanandu-mi mie, cu un nr. de inregistrare.

Nu pot preda personal notificarea deoarece nu ma aflu in oras. Exista si alta metoda prin care pot face acest lucru? Prin posta, prin e-mail? Daca da, cum primesc nr. de inregistrare pe notificarea mea, cum o primesc inapoi si cum primesc decizia de incetare a CIM?
Multumesc
Răspuns la discuția Cheltuieli de executare silita
Pai ok, sa zicem ca s-au facut o parte din cheltuielile mentionate mai sus. Dar de vreme ce nu s-a ajuns in faza de executare silita, ma gandesc ca unele nu au avut loc.

De exemplu:
210 taxe postale si cheltuieli executare
1140 diferenta onorariu executare silita

nu le vad rostul.
Buna ziua!

Am fost dat in judecata de Asociatia de Proprietari. In septembrie 2016, dupa ce am primit somatia de executare silita, am ajuns la o intelegere cu Asociatia de Proprietari sa platesc suma datorata in rate lunare, conform unui grafic de esalonare, intocmit de avocatul Asociatiei de Proprietari.

Nu am fost executat silit si nu s-a pus nici o interdictie pe apartament.
Am reusit sa il vand si in acelasi timp sa achit toata datoria Asciatiei de Prorpietari.

Pe somatia de executare silita primita acum 1 an este specificat ca trebuie sa achit urmatoarele Cheltuieli de executare silita:

20 lei taxa judiciara de timbru
400 onorariu avocat reprezentare juridica
200 lei avans onorariu executare
210 taxe postale si cheltuieli executare
1140 diferenta onorariu executare silita

De ce mai sunt nevoit sa platesc toate aceste sume de vreme ce eu am ajuns la intelegere cu Asociatia si nu am fost executat silit?

Multumesc!