avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate brazvan92

Activitate brazvan92

Buna ziua,

Intentionez sa deschid un website/aplicatie de socializare. As dori stocarea pe o perioada determinata sau nedeterminata, in functie de preferintele utilizatorului, a datelor cu caracter personal furnizate de acesta, inclusiv locatia exacta in timp real daca utilizatorul permite acest lucru iar scopul de folosire ale acestor date este targetarea cat mai buna a reclamelor in functie de zona si interese personale. Se poate face asa ceva fara o firma inregistrata ? Ma pot declara operator de date cu caracter personal si stoca toate informatiile despre un om care intra pe site-ul meu, indiferent din ce tara este acesta ?

Este ceva ceea ce facebook face deja si multe alte website-uri/aplicatii de socializare sau dating.

Multumesc!
Buna ziua,

Am urmatoarea situatie:
O firma deschisa in 2012 care nu a avut activitate si nu s-au depus declaratiile privind bilantul care a fost mereu pe 0 la anaf a fos radiata din oficiu de registrul comertului. Pe tot parcursul procesului de dizolvare si radiere anaful nu s-a implicat si nu a cerut nimic.

Avand in vedere ca insanta a aprobat cererea de radiere formulata de catre registrul comertului, ce ar trebui facut in continuare pentru a regla problema cu anaful pentru evitarea unu cazier fiscal sau unei amenzi ? Sau aceasta fapta se sterge automat dupa radiere.

Mentionez ca pe firma nu exista bunuri, nu au fost emise facturi, nu a existat rulaj.

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Nerecunoastere nepot
DAN POPESCU a scris:

Nu au cum sa va excluda de la mostenire, sunteti mostenitor rezervatar(descendent) si ventiti la mostenire in locul mamei dvs.


Multumesc pentru raspuns. Am sa merg si la notarul care a afirmat ca nu pot lua parte la mostenirea dupa urma bunicului pentru ca nu am succesiunea facauta cu tatal meu. Iar daca isi sustine ideea in continuare cred ca cel mai bine e sa ma vad cu el in instanta.
Răspuns la discuția Nerecunoastere nepot
Da, corect
Răspuns la discuția Nerecunoastere nepot
Mama si bunicul au murit. Succesiunea se face intre mine, unchiul meu (fratele mamei) si bunica mea (mama mamei mele).
Buna ziua,

A venit momentul sa facem o succesiune (eu, unchiul si bunica - mama mea fiind decedata de 8 ani). Am primit un telefon in care mi s-a spus ca daca nu fac succesiune intre mine si tatal meu nu sunt recusoscut ca nepot si ca ma vor exclude. Mi se pare destul de ciudat.

Ce parere aveti / ce sfaturi aveti pentru situatia asta ?

Multumesc mult!

Răspuns la discuția Studii medii ?
Super! Va multumesc mult pentru raspuns!
Discuție Studii medii ?
Buna seara,

In 2010 am absolvit anul de completare (clasa a 11-a) - am certificatul de absolvire plus un certificat de calificare profesionala (electronica si automatizari).

In acesti sapte ani cred ca s-au schimbat multe lucruri in invatamant, in codul muncii, in clasificarea ocupatiilor, etc. - am doua intrebari:

1. Cele 11 clase cu certificat de calificare profesionala se considera studii medii ?
2. Ma pot angaja in orice firma IT cu aceast certificat pe postul de Programator Ajutor ?