avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Activitate mariusleu

Activitate mariusleu

Doresc sa achizitionez un autoturism cu o vechime de 3 ani si 100.000km rulati, de la un dealer din DE. Factura o sa fie fara TVA.

Achizitia doresc sa o fac pe PFA-ul meu care e inregistrat in scopuri de tva pentru achizitii intracomunitare, dar nu si in scopuri de TVA pe teritoriul Romaniei.

La inmatricularea autovehiculului am inteles ca se cere acel certificat care atesta ca am platit sau ca nu datorez TVA pentru achizitia respectiva.

In cazul meu, avand in vedere ca masina este Second Hand, sunt obligat la plata TVA-ului catre statul roman ?

Multumesc.
Buna ziua,

Detin un PFA inregistrat in scopuri de TVA prin regim special (CUI aditional folosit doar in EU).
Singura activitate desfasurata este de prestari servicii pentru o firma din DE, depundand D390 lunar. Nu am niciun venit din Romania.
Daca doresc sa fac achizitii de bunuri din DE, intracomunitare, vanzatorul imi va da factura fara VAT. Mai sunt obligat sa depun 301 si sa platesc TVA-ul aferent statului Roman, in conditiile in care eu prestez servicii exclusiv in DE ?

Multumesc.