avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1291 soluții astăzi
Forum Activitate laviniamirela

Activitate laviniamirela

Discuție Partaj
Bună ziua ,sunt divorțat de un an si ceva în urma acelei căsători am un copil cu handicap grav. Divorțul sa finalizat cu custodie comună și domiciliu copilului la mama ,rămânând în continuare în casa în care am locuit împreună. Cum pot să o scot din casă , casa este a bunici mele maternă care este decedată .Multumesc anticipat
Discuție Partaj
Bună ziua locuiesc intr-o acasă constituită de bunici mei din partea mamei ne existând nici un act platim doar impozit la primăria. După decesul bunicilor în acasă a rămas fratele mamei , aceasta mi-a vândut mie casa cu o chitanță de mână in 95 eu in 2005 m-am căsătorit dar anul acesta am divorțat. Aș vrea să știu dacă fostă soție are dreptul la această casă Multumesc anticipat
Discuție Divorț
Bună ziua sunt în proces de divorț cu soția în urmă căsătoriei noastre avem un baietel de 10 anișori încadrat la handicap grav. Nu am loc de muncă sunt zilier si aș vrea să știu cât trebuie să plătesc pensia alimentara în urma divorțului. Multumesc anticipat Florin
Bună ziua sunt căsătorit de 16 ani din această căsătorie am un copil cu probleme grave de sănătate minor de 9 anișori. De 2 ani nu mai am nici un fel de relație cu soția doar că locuim in aceași casă și ne mai certăm câteodată. Am vorbit cu ia despre divorțul de comun acord dar ia nu vrea să divorțeze. De 5 ani ea este însoțitor la copil, dar copilul trebui să facă recuperare in fiecare an dar ia nu a fost decât o singură dată spune că nu îi place să stea în spital. Alt copil nu și-a mai dorit să avem ia mai a având o fată din altă relație de 17 ani. În toți acești ani io am întreținuto pe ia pe ficăsa și doi frați de ai ei care stau la mine. Casa este a mea de la părinți dar nu am nici un act doar o chitanță de mână pe numele meu. Eu vreau divorțul și vreau și copilului și să nu îmi pied casa. Ia spune cum este copilul cu probleme nu pot opțiune divorțul atâta timp cât ia nu vrea. Vă mulțumesc anticipat, aștept răspuns