avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1287 soluții astăzi
Forum Activitate vasilasi ionut

Activitate vasilasi ionut

Buna seara! Revin in speranta ca voi gasi un ajutor de la cineva specializat pentru ca m.am panicat si m.am speriat destul de rau! Am mai postat eu o nelamurire a mea legata de taxe si impozite, atunci cand se vorbea pe la stiri de legea aia cu inchisoarea pentru cei ce nu au platit impozitele. Azi, cei de la primarie, mi.au trimis o instiintare, ceva de genul, cu mai multe taxe si impozite sa le platesc eu, Impozitele in valoare de 900 si ceva de lei, intravilan, casa, etc, si extravilan 2000 si ceva de lei, dar extravilanul chiar nu il cunosc, eu nu stiu acest extravilan, banuiesc ca fratele meu il foloseste. Si amenzi din 2011, 2012, in valoare de 4000 si ceva de lei, dar la total scrie 7000 si ceva de lei, banuiesc ca penalitatile, sau nu stiu. Acele amenzi din 2011, nu ar fi trebuit sa se amortizeze, sau ceva, in atatia ani de zile? Sunt amenzi de circulatie. Eu din cate stiu, numai 2 am neplatite, pentru ca am plecat din tara, si vin acasa numai ocazional. Restul sunt amenzi date tatalui meu pentru căruţa, cred. Acesta a murit acum 3 ani. Eu nu am nimic pe numele meu, nici casa, nici teren, nici nimic. Eu am plecat din tara de mult timp, dar locuiesc la casa din Romania, pentru ca aici am crescut, aici am trait. Dar eu nu am acte pe casa, nu am absolut niciun act la casa, sau altceva. Parintii mei nu au avut nici ei, numai bunicii mei stiu unde sunt actele si restul. Dar si ei au murit de mult. De ce a venit aceasta instiintare sa platesc 10.000 de lei si ceva,100 de milioane lei vechi, pe numele meu, daca eu nu am niciun act la casa,nu am niciun act la terenurile alea mentionate acolo, nu am act de mostenitor, si nimic nu este trecut pe numele meu? Totul este trecut pe numele bunicilor mei, si nici de acest aspect nu sunt sigur, asa mi.au zis parintii. Eu am vrut de mult timp sa trec casa pe numele meu, dar ar fi trebuit sa platesc din urma taxe si impozite, ce nu le.au platit niciodata bunicii si parintii, sa fac taxa de succesiune, titlu de proprietate nu am, de un teren se foloseste fratele meu, numai chestii complicate si ma costa mult prea multi bani, si nu am puterea asta, mai bine imi cumpar alta casa, decat sa platesc atatia bani pentru o casa la care nu am nici macar o hartie, eu stau aici ca nu am unde in alta parte sa stau, am doar curent si cablu trecut pe numele meu, si renovari pe care le.am facut cu timpul.

Eu nu am nimic pe numele meu. De ce a venit aceasta hartie sa platesc EU aceste cheltuieli, taxe si impozite daca nimic din acea curte nu este pe numele meu? Gunoiul,si ala in valoare foarte mare, dar noua nu ne.a adus niciodata primarul tomberon pentru gunoi. Pentru 5 amenzi, nu inteleg de ce este o suma atat de mare, 7000 si ceva de lei,si acele amenzi din 2011, care chiar daca nu au fost platite, nu trebuiau sa se stearga dupa atatia ani de zile? Mai multi vecini au primit la fel, si ei zic ca este o miscare a primarului, pentru ceva in scop personal,ceva cu alegerile.habar nu am, cum se procedeaza la noi la ţara.
Răspuns la discuția Taxe si impozite neplatite
Am inteles, sper sa nu se publice, pentru ca oricum mi se pare prea aspra, nu doar pentru mine, dar si pentru multi altii care poate chiar nu au avut posibilitati sa plateasca atatia bani si sunt nevinovati, este mult prea mult si prea dura aceasta lege. Va multumesc frumos pentru raspuns Dle. Neagu!
Buna ziua! M-a ravasit putin anuntul/stirea potrivit careia cei ce nu isi platesc impozitele si alte taxe, sunt pedepsiti cu inchisoarea. Problema mea este in felul urmator: Eu am crescut, si am trait in casa lasata de bunici, unde au ramas parintii mei. Parintii mei au murit cu ani in urma, si am ramas doar eu in casa. Eu nu prea am stat acasa, am fost la munca in strainatate, am locuit acolo, acasa veneam ocazional, avand in vedere ca parintii mei nu mai erau. Ideea este ca bunicii mei nu au platit niciodata nimic, parintii mei la fel, nu au platit niciun impozit, nimic, si nici nu aveau cum, pentru ca au murit cand eu eram copil, iar eu nu am niciun act la casa, niciun titlu de proprietate, nimic. Eu am ramas in casa pentru ca acolo am crescut, dar nu am avut de unde sa fac rost de actele casii, nu stiu ce au facut bunicii si parintii mei in legatura cu casa, nu stiu ce au facut cu actele, sau daca mai exista actele acelea. Eu daca as vrea sa platesc acum impozitul, ar trebui, sa fac acte la casa din nou, sa o trec pe numele meu, sa platesc totul din urma, adica foarte,foarte multi bani, si nu am puterea sa platesc atatia bani, Ce este de facut?
Discuție Constructie
Buna ziua! As fi recunoscator daca m.ati ajuta cu un raspuns! Doresc sa deschid un magazin in curte. Am avut cadastru vechi la casa, si l.am refacut. De aproape 7 luni astept cadastrul si cartea funciara de la OCPI. Acum mi.au zis ca a fost o problema cu cartea funciara,ca au solicitat rezolvarea, si inginerul care se ocupa de actele mele este plecat din tara pentru 10 zile, deci m.a lasat in aer cu actele. Consider ca am asteptat destul, banii i,am platit inginerului pentru cadastru si pentru acte, am asteptat aproape 7 luni si banuiesc ca urmeaza sa mai astept destul de mult. Intrebararea mea este urmatoarea: Pot sa ma apuc de constructie fara cadastru si carte funciara, si sa trec apoi constructia in acte ? Pot lua de la primarie autorizatie de constructie fara cadastru si carte funciara? Proiectantul mi.a cerut cadastru,ortofotoplan si carte funciara sa imi faca proiectul. Nu imi poate face proiectul dupa o schita a mea, adica sa ii arat cum vreau sa fac constructia, si sa ii duc apoi actele? Acum am doar titlu de proprietate, si schita de cadastru facuta de inginer.