avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Activitate M7haela

Activitate M7haela

Buna ziua!

Eu si sotul ne-am schimbat domicilul si prin urmare buletinele.
Avem o masina inmatriculata in alt judet decat judetul actual de domiciliu.
Stiu ca in termen de 30 de zile, trebuie schimbate placutele de inmatruculare.

Ce anume trebuie sa fac ,mai exact?

Mulțumesc anticipat, pentru eventualele răspunsuri!
Va multumesc!
Buna ziua!

Am cautat o firma de proiectare pentru casa.
(Neavand experienta si neavand timp de documentare asa cum trebuie) tipul ne-a pus sa platim in avans suma de 5000 de ron. Ne-a dat chitanta, factura, tot ce trebuie. Ne-a zis sa mergem la notar sa ii facem si imputernicire pentru a obtine avizul de constructie. Dupa ce ii inmanam actele , nu mai raspunde la telefon , e-mail, nimic...
Merge sotul la sediul firmei, tot nimic. Omul pare sa fie de negasit!
Saptamana asta i-am trimis o notificare prin care ii solicit sa ne restituie suma , cu titlul de avans, conform contractului.
Acum o saptamana am facut si o sesizare la cei de la Protectia Consumatorului. Astept raspuns lor.

Din punct de vedere legal, ce altceva mai pot face pentru a-mi recupera banii?

Multumesc anticipat pentru sfaturi!
Răspuns la discuția Ce sa fac?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Ce sa fac?
Se pare ca experienta are un cost . Data viitoare voi deschide ochii mai bine,
Gasesc eu o solutie pana la urma.
Ceea ce ziceti dumneavoastra nu cred ca reprezinta solutia" , dar va multumesc pentru parere si bunavointa! :)
Discuție Ce sa fac?
Am lucrat printr-o firma intermediara in Austria. Am avut grija de un batran timp de 2 saptamani. Nu am rezistat mai mult

Nu stiu la cine sa apelez , pentru ca mie imi vin scrisori in Romania in care mi se cere sa platesc contributiile sociale , in conditiile in care m-am rugat de firma intermediara in fel si chip sa imi inchida actele. Am depus si cerere. Cand am plecat nu i-a interesat ca nu prea stiu limba germana , dar cand a fost sa imi inchida actele m-au lasat sa ma descurc.

Unde trebuie sa ma adresez ca sa pot rezolva problema?
Va rog sa ma ajutati.
Interesanta logica. Multumesc!
Va multumesc pentru raspunsuri , tuturor!
Avea drept de utilizare si de vanzare , in caz de nerespectare a termenului.
Dar are nu cred ca s-a specificat in actul incheiat la notar , cine are obligatia sa plateasca impozitul si restul cheltuielilor pentru a circula in conformitate.
Daca ar fi fost specificat nu ar mai fi aruncat de la unul la altul , vina.
Buna seara ,
In urma cu cativa ani , mama a dat un imprumut unei doamne care a gajat cu un Fiat Marea. Au mers la notar au facut o intelegere cum ca vor platii banii in decurs de cateva luni. ( Daca nu , proprietarul masinii urma sa plateasca dobanda 4% ,pe zi + mama avea dreptul sa vanda masina, asta daca ar fi depasit termenul stabilit).
Ideea e ca oamenii astia nu au mai venit dupa masina , mama nu i-a dat in judecata . Masina nu mai functioneaza , dar a ramas la noi , fiind totusi pe numele proprietarului. Proprietar care nu vrea nici macar sa-i plateasca impozitul ( pe motiv , ca nu a circulat el cu ea), si noi nu putem nici s-o radiem, nici s-o dam la fier vechi.
Am incercat sa gasim o cale de intelegere , dar tipul , dupa ce s-a vazut cu banii luati imprumut , si dupa ce a tot amanat sa vina sa ia masina ,(desii mama putea s-o vanda , asa cum era intelegerea), acum nu vrea sa auda de subiectul asta.
Intrebarea mea e : legal ce putem face? De la bani ne-am luat gandul , dar macar impozitul sa si-l plateasca. Ca sa putem sa o dam macar la fier vechi. Ca ne ocupa spatiul degeaba.
Astept raspunsul dumneavoastra.
Seara buna! :)