avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1531 soluții astăzi
Forum Activitate mo20nik

Activitate mo20nik

A fost a bunicii dar a trecut-o pe numele fiului.
La cumpararea apartammentului a contribuit si bunica dand avansul (sau o parte din avans, nu stiu exact) dar fara sa existe nimic scris. Ea spune ca au facut o chitanta intre ei, fara ca ea sa aiba vreun exemplar.
Teama imi este ca fiului, care are si el probleme de sanatate, (chiar si nepotului) le e frica de ea.
Intrebarea este: O pot forta cumva sa o primeasca acasa?
Buna ziua,
In martie anul curent nora surorii mele mai mari (M) a sunat-o pe cealalta sora a mea (R) sa-i spuna ca buni a cazut in baie si sa vina sa o ajute sa o ridice. in loc sa sune la salvare.
R a chemat salvarea si a fost internata fiind suspecta de accident vascular cerebral.
Eu impreuna cu R am stat toata noaptea la spital cu M, fara nora si fara nepot (fiul surorii M a avut si el ceva timp in urma avc si este pensionat pe caz de boala). Toata perioada spitalizarii eu impreuna cu R am fost in permanenta la spital, mai putin familia ei.
Pe perioada spitalizarii nora a aranjat ca in momentul externarii sa fie dusa la camin de batrani platind si un avans si refuzand ajutorul nostru sau orice alt ajutor din afara cand i-am propus sa o ia mai intai acasa.
M-am dus sa vad cum e caminul pe care l-a ales ea. Am plecat plangand de acolo.
Am reusit sa o conving sa o duca la un alt camin, am zis eu mai decent, propunandu-i sa platesc eu diferenta la pensia ei.
Sora M nu s-a putut adapta la acest camin si am luat-o la mine pentru o perioada pentru a se mai reface. In acest timp ei au reziliat contractul de la camin.
Am ingrijit-o si a simtit dragostea familiala oferita de mine si de sora R..
Si-a revenit destul de bine si vrea sa mearga acasa. Si nici eu nu mai pot sa o tin.
Este perfect lucida atat ca are nevoie de un minim ajutor ca orice persoana in varsta de 84 de ani. Avea nevoie si inainte dar au lasat-o singura. Ea s-a ocupat de nepot cat a fost mic si de fiu cat a fost in perioada de recuperare in urma accidentului vascular.
Cum pot proceda sa o duc acasa (apartament de 4 camere) daca nora nu vrea sa o primeasca, aceasta motivand ca ea nu se poate ocupa de doua persoane cu probleme? .
Mentionez ca adresa surorii M, din buletin, este adresa in care locuiesc fiul, nora si nepotul care are 32 de ani.
A fost o perioada cand i-a interzis fiului sa mai vorbeasca cu noi la telefon. Desi locuim la o statie distanta, nu au venit odata sa o vada si este la mine de pe 19 iulie 2019.
Multumesc!

Nu as fi atat de sigura. Altfel de ce au scos articolul respectiv si s-au grabit sa-mi reduca salariul la salariul de baza avut anterior (fiindca nu mai exista articolul din vechiul ccm) fara ca eu sa semnez ceva. Pur si simplu s-a emis o decizie interna privind salarizarea celor care fac contestatie pana la data solutionarii. Solutionare care se lasa asteptata. (termen conform ccm depasit).
Pot sa actionez angajatorul in instanta?
Multumesc!
Nu, nu este mentionat. Se spune doar atat: " in cazul in care contestatia nu este solutionata in favoarea salariatului acesta va ramane la vechiul salariu, daca nu accepta propunerea initiala a angajatorului."
Pentru mine nu e convenabil sa zicem ca raman la vechiul salariu pentru ca la salariul vechi beneficiam (conform vechiului ccm) de un spor ca lucrez cu fonduri europene. In noul ccm nu mai exista articolul respectiv pentru ca s-au facut grile diferite de salarizare pentru cei care lucreaza cu fonduri si pentru cei care nu, iar eu prin propunerea oferita am fost incadrata in grila fara fonduri europene, iar propunerea e sub salariul avut anterior. Parerea mea e ca nu au respectat ccm prin incadrarea mea in alta grila, desi am decizii de echipa de proiect semnata de conducere, in care sunt coordonator al proiectelor, fisa postului subsemnatei contine ca sarcini printre altele si gestionarea proiectelor finantate extern.
Desi... in codul muncii am citit ca salariul e format din salariul de baza +sporuri.
Ei, in noul ccm au zis ca raman la vechiul salariu. Atat. Nu salariul de baza.
Deci, pot interpreta ca vechiul salariu se refera la salariul avut anterior?
Multumesc.



In mai 2016 serviciul in cadrul caruia am fost sef serviciu a fost desfiintat dar fara sa se faca o analiza a activitatilor din cadrul acestuia (proiecte in derulare cu finantare externa). Desfiintarea nu s-a facut pe criterii profesionale ci datorita reorganizarii companiei. Atributiile au fost preluate, teoretic, de un alt serviciu, format dintr-un singur om - sef serviciu. Am semnat actul aditional, cu observatii, aratand rezultatele obtinute pana la data respectiva, nejustificandu-se desfiintarea acestuia. Am semnat totusi actul aditional, care continea reducerea salariului semnificativ, gandindu-ma ca ideea a fost ca eu mai aveam un an si ieseam la pensie si trebuia sa pregatesc pe cineva mai tanar care sa preia aceste proiecte. Eu am continuat sa am aceeasi activitate, raportari tehnice si financiare catre partenerii externi pentru a asigura continuitatea proiectelor. La negocierea Contractului individual de munca din anul acesta mi s-a diminuat din nou salariul. Am facut contestatie, cu documente justificative anexate, si conform CCM in vigoare, in termen de 10 zile lucratoare trebuiau sa-mi raspunda. Termenul a expirat si nu am primit nici un raspuns si nici o alta propunere. Mentionez ca in momentul de fata salariul pe care il primesc este diminuat mai mult decat propunerea pe care mi-au facut-o prin actul aditional de anul acesta. Ce pot sa fac in aceasta situatie, luand in considerare ca mai am cateva luni si ies la pensie?