Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum poate fi primita in apartament mama/bunica/soacra ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum poate fi primita in apartament mama/bunica/soacra in urma unui avc?

Buna ziua,
In martie anul curent nora surorii mele mai mari (M) a sunat-o pe cealalta sora a mea (R) sa-i spuna ca buni a cazut in baie si sa vina sa o ajute sa o ridice. in loc sa sune la salvare.
R a chemat salvarea si a fost internata fiind suspecta de accident vascular cerebral.
Eu impreuna cu R am stat toata noaptea la spital cu M, fara nora si fara nepot (fiul surorii M a avut si el ceva timp in urma avc si este pensionat pe caz de boala). Toata perioada spitalizarii eu impreuna cu R am fost in permanenta la spital, mai putin familia ei.
Pe perioada spitalizarii nora a aranjat ca in momentul externarii sa fie dusa la camin de batrani platind si un avans si refuzand ajutorul nostru sau orice alt ajutor din afara cand i-am propus sa o ia mai intai acasa.
M-am dus sa vad cum e caminul pe care l-a ales ea. Am plecat plangand de acolo.
Am reusit sa o conving sa o duca la un alt camin, am zis eu mai decent, propunandu-i sa platesc eu diferenta la pensia ei.
Sora M nu s-a putut adapta la acest camin si am luat-o la mine pentru o perioada pentru a se mai reface. In acest timp ei au reziliat contractul de la camin.
Am ingrijit-o si a simtit dragostea familiala oferita de mine si de sora R..
Si-a revenit destul de bine si vrea sa mearga acasa. Si nici eu nu mai pot sa o tin.
Este perfect lucida atat ca are nevoie de un minim ajutor ca orice persoana in varsta de 84 de ani. Avea nevoie si inainte dar au lasat-o singura. Ea s-a ocupat de nepot cat a fost mic si de fiu cat a fost in perioada de recuperare in urma accidentului vascular.
Cum pot proceda sa o duc acasa (apartament de 4 camere) daca nora nu vrea sa o primeasca, aceasta motivand ca ea nu se poate ocupa de doua persoane cu probleme? .
Mentionez ca adresa surorii M, din buletin, este adresa in care locuiesc fiul, nora si nepotul care are 32 de ani.
A fost o perioada cand i-a interzis fiului sa mai vorbeasca cu noi la telefon. Desi locuim la o statie distanta, nu au venit odata sa o vada si este la mine de pe 19 iulie 2019.
Multumesc!

mo20nik, utilizator
Intrebarea este: O pot forta cumva sa o primeasca acasa?
Casa in care locuia buni a cui este?
A fost a bunicii dar a trecut-o pe numele fiului.
La cumpararea apartammentului a contribuit si bunica dand avansul (sau o parte din avans, nu stiu exact) dar fara sa existe nimic scris. Ea spune ca au facut o chitanta intre ei, fara ca ea sa aiba vreun exemplar.
Teama imi este ca fiului, care are si el probleme de sanatate, (chiar si nepotului) le e frica de ea.
mo20nik, utilizator