avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Activitate Cecilia B.

Activitate Cecilia B.

Multumesc din suflet pt. indrumari. La camera notarilor publici trebuie mers personal? Se poate trimit si scrisoare sau email? Totusi respectivul este din Vanju Mare iar eu din Galati ceea ce face f anevoioasa toata chestia asta. Pot cere in judecata anularea acestui act de mostenitor fara a l depune eu la dosar si cumva sa i cer instantei sa i impute paratului sa l depuna pt ca mai mult ca sigur acesta exista?
Buna ziua,

Am o mare rugaminte la intreaga comunitate in a ma ajuta. Este vorba despre o posibila dezbatere facuta fara chemarea unuia dintre mostenitori.
Treaba sta cam asa: bunuri: casa+teren aferent, alte terenuri extravilan situate (cca. 10 ha la momentul respectiv acum 30 de ani)
Toata averea apartinea bunicilor tatalui meu. Bunicii tatalui meu au avut 2 copii. Unul este in viata si acum, f batran, si s-a ocupat de toata averea pana in momentul de fata. Fratele lui, tatal tatalui meu a decedat acum 50 de ani. Batranul despre care vorbim nu are copii deloc si totusi din ce ne-a spus a facut acte pe tot sa lase mai departe unei nepoate desi si tatal meu are o cota parte acolo.
Intrebarea este ce se poate face in acest caz? Cred ca dezbaterea succesiunii s-a facut din moment ce el se da proprietar si a facut acte de vanzare cumparare, testament etc. Se poate face ceva in acest sens daca a facut dezbatere fara ca tatal meu sa fie chemat la aceasta?

Răspuns la discuția Dezbatere mostenire
Multumesc din nou pt. ajutor! Multumesc mult de tot!
Răspuns la discuția Dezbatere mostenire
Multumesc f. mult de ajutor! Inca o mica nelamurire. Sa presupunem ca nu face nimic din ce ati enumerat dumneavoastra. In momentul decesului lui Ion, atunci cand se face dezbaterea mostenirii ce cota i-ar reveni lui Lucian din masa succesorala?
Si a doua intrebare...ar putea sa lase toata averea nepoatei acum in timpul vietii fara sa-i mai lase ceva lui Lucian? Lucian ar avea vreo cale de atac daca Ion lasa tot nepoatei?
Răspuns la discuția Dezbatere mostenire
Ion nu are copii, doar nepotul Lucian.
Răspuns la discuția Dezbatere mostenire
Cel mai probabil m-am exprimat gresit cu dezbaterea mostenirii...ok. Reformulez. Ion este in varsta se gandeste ca nu mai are mult de trait si ar vrea sa imparta averea care o detine, amintita mai sus, avere peste care este proprietar la notariat. Am precizat mai sus cum vrea sa o imparta. Intrebarea este in cazul decesului lui Ion, in momentul dezbaterii mostenirii, cat i-ar reveni lui Lucian, pentru ca el crede ca este neindreptatit cu decizia lui Ion de a face imparteala averii. Precizez din nou, Ion este proprietar absolut in acte peste toata averea si nu stiu exact ce si cat a avut tatal lui sau mama acestuia, dar daca are vreo relevanta ma pot interesa.
Răspuns la discuția Dezbatere mostenire
In momentul de fata parintii lui Ion nu mai sunt in viata. Ion apare ca proprietar in acte asupra intregii averi succesorale.
De asemenea nici Virgil nu mai traieste.
Buna seara,

Va rog frumos un pic de ajutor cu urmatoarea speta:
Este vorba despre dezbaterea unei mosteniri care contine 7 ha teren extravilan + 3500 mp teren intravilan pe care este construita si o casa.
Ideea este in felul urmator: La momentul actual totul apartine lui Ion care doreste sa faca dezbaterea mostenirii si sa imparta asa: casa+teren intravilan nepoatei din partea sotiei (actualmente decedata) iar terenul extravilan nepotului dupa fratele sau vitreg.
De precizat...tatal lui Ion s-a casatorit cu Leontina care-l avea pe Virgil deja si l-au procreat pe Ion.
Dilema este ce i se cuvine de drept lui Lucian baiatul lui Virgil, nepotul lui Ion?
Daca sunt nelamuriri in privinta spetei sau daca trebuie sa mai adaug ceva info. rog spuneti-mi
Multumesc in avans!