avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1926 soluții astăzi
Forum Activitate Anabella31

Activitate Anabella31

Răspuns la discuția Divort de comun acord
As putea sa depun divortul in Romania dar apoi aici este problema...copii nu pot sta in tara 1 luna de zile cau cat dureaza pentru a astepta ancheta deoarece o sa fie probleme aici la scoala. Nu am idee cum sa procedez.
Buna ziua. As dori sa stiu care este cea mai simpla modalitate pentru un divort de comun acord cu 3 copii minori? M-am gandit la varianta de a merge la notar dar am vazut ca cei de la primarie trebuie sa faca o ancheta sociala pentru a vedea cum locuiesc copii si trebuiesc audiati daca au peste 10 ani. Aceasta ancheta se efectueaza in orice modalitate ai alege sa divortezi? Intreb deoarece noi locuim in Anglia iar copii merg la scoala aici si nu pot lipsi atat de mult de la scoala sau eu de la munca pentru ca noi sa stam in Romania sa asteptam ancheta si toate cele.
Buna seara. In Martie 2016 am luat un imprumut de 600 de lei de la Zaplo Ifn in baza unui credit online cu semnatura electronica. Mentionez ca mama este paraizata de 6 ani si eu am fost dea care a folosit datele ei fara cunostinta ei. Am achitat cred 2 dobanzi apoi nu am mai putut Plati. Acum am primit o scrisoare de la un executor judecatoresc in care I se cere mamei mele sa declare toate veniturile si toate bunurile care le detine. Acestia cer suma de 1610 lei representand imprumutul, dobanda si mai cer si suma de 920 de lei cheltuieli de executare. Mentionez ca pe foaie este trecut ca titlu executoriu numarul de contract fara nici un ordin judecatoresc sau numar de dosar. Doresc sa achit, suma de 1610 lei dar si cei 920 mi se pare exagerat de mult. Ce as putea face?