avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 677 soluții astăzi
Forum Activitate Mihai2e

Activitate Mihai2e

Răspuns la discuția Donație casa
Nu sint in masura sa dau sfaturi dar pot sa spun un singur lucru, eu am probleme cu copii defunctului dupa ce am primit prin donatie o cota parte dintr-o casa . Sint prin procese pt anularea actului de donatie . Sa mergi si sa te interesezi bine inainte de a face . ceva . Portite si scaparii sint o gramada. Eu nu m-am interesat bine inainte de a face actul notarial si nici notarul nu mi-a explicat tot. Mi-a zis doar ca pot urmasii sa imi ceara o cota parte din casa (in bani) dar doar in instanta. Deschideti bine ochii si interesativa bine sa nu ajungeti ca mine , sa mai si bagati bani in casa si sa ramaneti fara ea. Un an nou fericit.
Răspuns la discuția Penal(cam. Prealabila incheiata
Am un proces civil si acolo undeva in fisa dosarului apare cam asa:
Rejudecare : nu
Penal cam preliminara incheiata : nu
Civil per. Prealabila incheiata : nu
Iccj per. Filtru incheiata :nu
Nu stiu de ce apar aceste lucruri acolo . In fisa dosarului trebuie sa apara acele lucruri pt ca inca nu am fost informat ca as fi urmarit penal . Posibil ca prin acele scrisuri sa stiu ca de fapt sint urmarit cumva penal fara sa stiu eu?
Ce inseamna in fisa dosarului acest continut?
Penal cam prealabila incheiata: nu
Răspuns la discuția Fisa dosarului
Acelea trebuiau scrise acolo sau nu. Intr-o fisa de dosar apar acele inscrisuri pt ca dosarul meu este civil dar dat fiind faptul ca este civil nu stiu daca trebuiau scrise . Rejudecare NU pt ca nu se rejudeca. PENAL CAM PRELIMINARA INCHEIATA NU . Nu inteleg de ce au fost scrise . Sau sint in curs de solutionare . Va multumesc.
Discuție Fisa dosarului
Buna ziua. Sint intr-un proces civil pentru anularea unui act. In fisa dosarului scrie cam asa:
Data dosarului........
Data initiala a dosarului........
Materia juridica : civil
Stadiu procesual : fond
Stadii combinate-
Complexitate dosar : 9
Nume complet :c6 civil
Per. Resp. Dosar.....
Data recomandata dosar.....
Tip repartizare fara prim termen : A
Persoane alertabile (judecatori).....
Obiectul principal al dosarului.
Civil-anulare act
Nr. De parti :3
Nr de volume : 1
Motivele repartizarii:
Rejudecare: Nu
(Penal) cam.preliminara incheiata: Nu
(Civil) per.prealabila incheiata: Nu
(Iccj) per. Filtru incheiata:Nu
Parti.......
Documente referitoare la dosar
Tip document:alte cereri.
Intrebarea este . Ce inseamna dupa motivele repartizarii adica ( rejudecare :nu. Penal cam. Preliminara incheiata:nu. Civil per. Prealabila incheiata: nu. Iccj per.filtru incheiata :nu. Va multumesc
Răspuns la discuția Cerere amanare
Mi s-a spus ca dosarul a fost trimis la IML pt o expertiza psihiatrica post mortem. Este posibil ca dosarul sa nu mai fie la judecatorie si sa fie la IML. MULTUMESC
Discuție Cerere amanare
Este posibil sa se depuna o cerere de amanae daca dosarul nu este la judecatorie. Adica este la expetiza. Va multumesc
Nu sint in divort. Ma judec cu neamurile pt casa.
Buna seara. Sint intr-un proces pe care nu stiu daca il voi castiga sau pierde . Cert este ca eu am investit niste bani in acel imobil , acum mi-am achizitionat altul si vreau sa imi iau ce pot de acolo adica (parchetul care il pot folosi , usile, mobilierul de baie, mobila de bucatarie, etc) . As vrea sa stiu daca pot fi acuzat de stiu eu distrugere sau furt . Mentionez ca am bonuri pe cele mentionate mai sus. Va multumesc pt timpul acordat.