avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate robertsk

Activitate robertsk

Buna ziua. Eu cu niste prieteni am fost implicati intr-o bataie. Persoana pe care am batut-o si-a scos certificat medicolegal si vrea sa fie despagubit cu o anumita suma de bani. Daca ma inteleg cu el/avocata lui sa ii platesc daunele fizice si morale pot scapa doar eu? Isi poate retrage plangerea sau sa faca ceva ca sa scap eu si sa aiba treaba doar cu ceilalti sau pana nu platim toti nu scapa nimeni? Ma gandesc sa ii dau "partea mea" si sa scap.
Buna ziua! Acum apoximativ 2 luni am avut un incident cu masina. Am spart accidental tripla din spate cuiva incercand sa ies din parcare. (ceva minor, nimic grav) Am vorbit dupa cateva zile cu propietarul respectivei masini, am vrut sa ii dau bani pentru reparatii, eu am vrut sa rezolvam amical, dar el a refuzat spuand ca deja a vorbit cu politia si o sa ma caute si o sa imi ia permisul de conducere ca am parasit locul accidentului. Ieri am fost la prietena mea si politia vazand masina parcata in fata casei ei ma cautau pe mine, eu nu eram acasa dar masina a ramas parcata acolo, Au strigat la poarta si a vorbit cu prietena mea, Ea le-a spus ca nu stie a cui este masina, ca nu stie nimic despre incident si etc.,. Tatal prietenei mele i-a zis ca o cauta politia pentru martuire mincinoasa. Se poate sa fie pedepsita pentru marturie mincinoasa? Amenda sau ceva? Ea doar le-a spus politistilor verbal, nu a dat declaratie, nu a scris si nu a semnat nimic. Multumesc.