Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Implicati intr o bataie. Pot scapa doar eu?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Implicati intr o bataie. Pot scapa doar eu?

Buna ziua. Eu cu niste prieteni am fost implicati intr-o bataie. Persoana pe care am batut-o si-a scos certificat medicolegal si vrea sa fie despagubit cu o anumita suma de bani. Daca ma inteleg cu el/avocata lui sa ii platesc daunele fizice si morale pot scapa doar eu? Isi poate retrage plangerea sau sa faca ceva ca sa scap eu si sa aiba treaba doar cu ceilalti sau pana nu platim toti nu scapa nimeni? Ma gandesc sa ii dau "partea mea" si sa scap.
Evenimentul a fost sesizat la politie ?
Politia a incheiat Proces verbal contraventie ?
ynocentta a scris:

Evenimentul a fost sesizat la politie ?
Politia a incheiat Proces verbal contraventie ?

robertsk a scris:
Isi poate retrage plangerea (...)?

@ynocennta, daca si-a scos CML, si-a angajat avocat, a depus plangere, este mai mult decat evident ca evenimentul a fost sesizat la politie.
Bataile se "lasa" de obicei cu dosar penal si rareori cu pv de contraventie!

@robertsk, va puteti intelege ptr "partea" dvs. si va renunta pentru pretentii, apelati la un avocat sau mediator ptr incheierea tranzactiei, cunosc ei mai bine ce fel de acte trebuie incheiate ptr retragerea plangerii.
cyan, moderator
@cyan

oare pana acum nu v-ati confruntat cu situatii in care initiatorul topicului in topicul initial precizeaza anumite aspecte si pe parcurs,la intrebarile utilizatorilor revine cu precizari relevante?
In speta prezentata trebuie stabilit mai intai daca este operabila institutia retragerii plangerii prealabile sau a impacarii (sau niciuna) si apoi daca efectele sunt cu privire doar la unul (sau unii) dintre participantii la savarsirea infractiunii. Asa incat, pentru inceput ar fi util de stiut care este incadrarea juridica a faptei sau cel putin cate zile de ingrijiri s-au acordat persoanei vatamate prin certificatul medico-legal. Este importanta si varsta persoanei vatamate. In principiu, pe latura civila este posibil aproape orice, insa pe latura penala exista niste limitari legale in aceasta materie.