avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1612 soluții astăzi
Forum Activitate misife

Activitate misife

O persoana pensionata de boala gradul 3 cu drept de munca, poate obtine venituri din inchirierea propriei locuinte, fara a-i fi afectata pensia? Daca da, este limitata suma pe care o obtine? Multumesc.
Discuție Ce pot sa fac?
Sufar de artroza bilaterala la solduri, la genunchi, si coloana vertebrala si drept consecinta a acestora, s-a complicat si cu scolioza si lordoza. In consecinta nu pot sa merg mai mult de 50-60 de m, merg cu baston, urc cu greu scara, nu pot urca in mijloacele de treansport in comun si nu pot sa-mi fac cumparaturile si unele treburi casnice. Locuiesc singura si sunt pensionata de invaliditate gradul III. MI-am depus dosar pentru incadrarea in grad de handicap in iulie, iar comisia a stabilit in OCTOMBRIE ca nu ma incadrez in nici un grad de handicap. Oare nu inteleg eu ce inseamna `handicap`? Sau se bazeaza pe faptul ca nu voi fi in stare sa umblu prin tribunale pentru a-mi castiga dreptul la un loc de parcare aproape de obiectivul la care am treaba. Mentionez ca artroza este una dintre cele mai scumpe boli. (medicamente scumpe si necompensate, fizioterapie compensata partial si teoretic, drumuri pe care le pot face numai cu taxiul, in caz de nevoie, etc).