avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Activitate Kristyanov

Activitate Kristyanov

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati pentru a sti care este rezultatul.
Acum 3 zileam am spalat masina mea in curte unde am consumat 2 beri si un pahar de vin. Neavand spatiu suficient pentru a o spala cu furtunul am scos masina in afara curtii mele ,nefiind atent ca acolo parcase sotia mea cu care sunt in divort o alta masina care imi apartine in acte. Am depasit cu 40 cm catre exterior si am lovit usor cealalta masina fara urmari grave. Sotia a chemat politia care m a condus la Postul de Politie si am fost testat cu acel aparat de alcool de unde a reiesit 0,33 procent de alcool. Acestia au spus ca nu functioneaza aparatul bine si sa mergem la spital. S a recoltat prima proba si apoi a doua proba dupa o ora urmand ca politistii sa duca acele probe sigilate la o circa de politie pentru a fi predate la IML. Pe partea proprietatii mele nu exista trotuar ci numai pe partea cealalta a drumului. Ce consecinte pot reiesi? Si ce trebuie sa fac ?Mentionez ca permisul a fost retinut si sunt la prima abatere.
Multumesc
Buna ziua
Va multumesc pentru raspuns dar.......perioada de 3 luni a trecut in urma discutiei fata de acel notar ca in aceste 3 luni el va face cadastru. Probabil ca vrea sa ii fac eu acel cadastru, de ce nu a spus atunci si a acceptat aceasta forma. Daca eu fac cadastru si il actionez in judecata ca la vremea respectiva am fost inselat pretul fiind mic la acea perioada. Cum as putea sa reintru in posesia pamantului meu?
Multumesc
Va multumesc !
Cu multa stima,
Constantin
Buna ziua
In 2011 am vandut un teren extravilan fara cadastru la o persoana particulara si am facut un precontract de vanzare cumparare in care erea stipulat ca dupa 3 luni sa incheiem contractul de vanzare cumparare.Cumparatorul mi-a dat toata suma in fata notarului dar nu a venit la termenul stabilit si nici nu m-a mai cautat.Mentionez ca cumparatorul se foloseste de terenul meu fara sa fie contract de vanzare cumparare, iar termenul precontractului a expirat . Ce trebuie sa fac in acest caz?
Va multumesc