avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Activitate marlen_dud

Activitate marlen_dud

Ok..dar, asa cum am menționat și în intrebare, daca vreau sa introduc codul de identificare fiscală al II, programul ma atenționează că acel cod trebuie sa conțină...13 cifre, deci, doar..CNP ul...
Care este declaratia care trebuie sa fie depusa de o intreprindere individuala pentru activitatea desfasurata in anul 2018, intrucat, am incercat completarea declaratiei unice, insa aceasta poate fi completata DOAR pe CNP si nu pe codul de identificare fiscala al intreprinderii individuale.
As dori sa imi spuneti cand un client este considerat proprietar in cel putin urmatoarele cazuri:
1. La cumpararea unui autoturism (intre 2 societati comerciale) , dreptul de proprietate al masinii este asigurat clientului doar prin factura (chiar daca aceasta nu este ahitata, inca) sau prin contractul de vanzare-cumparare?
2. Foarte multi furnizori inscriu in facturi urmatorul pasaj: " Marfa ramane in proprietatea furnizorului pana la achitarea integrala a facturii...". Este corecta o asemenea afirmatie? Dreptul de proprietate asupra marfii nu este transferat odata cu primirea marfii si a facturii?
Va multumesc.