avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Activitate alina800

Activitate alina800

Discuție CIC
Buna ziua! Sunt mama unui copil cu handicap grav care in iulie 2018 va implini 3 ani. Momentan sunt in CIC si iau o indemnizatie de 1233 lei.
1. In cazul in care imi prelungesc concediul pana la 7 ani cati bani voi primi lunar?
2. In cazul in care ma intorc la servici cu 60 zile inainte sa implineasca copilul 3 ani, pot lua si stimulentul de insertie si pot lucra si cu o jumatate de norma? (norma mea intreaga e de 18 ore pe saptamana, lucrez in invatamant)
Multumesc. Va multumesc si pentru raspunsurile anterioare.
Buna ziua!
Un operator de telefonie mobila doreste sa cumpere 100 m2 din terenul vecinului pt montarea unei antene gsm. Suntem 4 sau 5 vecini dintre care doar noi ne-am exprimat dezacordul verbal. Cum putem refuza legal montarea antenei?
Discuție neplata cic
Buna seara!
In luna iunie am depus la primarie cerea pt prelungire cic de la 2 la 3 ani. Am atasat vechiul certificat de handicap care n sa expire in 27.07. Mi s-a spus sa aduc si noul certificat cand intru in posesia lui. L-am dus dar nu mi s-a platit indemnizatia decat pana in luna iulie. In august si seotembrie nu am primit nimic. Am fost la primarie si mi s-a spus ca e greseala mea ca nu am dus certificatul la agentia de plati si ca se rezilva cu o cerere rapida pt reluarea platii indemnizatiei fara a primi nimic din urma. A cui a fost greseala? Nu trebuia sa mi se suna clar unde se depune noul certificat? Nu trebuiau trimise ambele certificate pt ca am facut cerere pt prelungire pana la 3 ani nu pana la 2 ani si o luna. Ce trebuie sa fac sa primesc si banii din urma?. Nu am fost informati ca trebuie sa ducem personal vreun act la agentia de plati ci doar la primarie