avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1012 soluții astăzi
Forum Activitate 0723530099

Activitate 0723530099

Buna ziua,
Sunt pensionara de 15 ani si am nevoie de o copie a Cartii de munca, care evident a fost depusa la Casa de pensii odata cu dosarul de pensii.
Cum pot sa o obtin?
Buna ziua,
Va rog sa aveti amabilitatea de a-mi spune solutia pentru rezolvarea urmatoarei probleme
Am inchiriat un apartament unei familii cu contract depus la ANAF iar la expirarea contractului nu vor sa paraseasca apartamentul.
Daca in urma licitatiei pentru recuperarea sumelor unui debitor nu se obtine suma necesara acoperiri tuturor datoriilor cine ia banii creditorul principal sau proportional
Multumesc
Buna ziua,
Easybox-ul e construit pe parcarea personala a acelui locatar dar accesul la easybox se face pe proprietatea comuna a locatarilor. De asemenea, autorizatia de construire a blocului prevede blocul si locurile de parcare aferente apartamentelor. Poate el sa modifice destinatia locului de parcare?
Daca insista chiar daca noi nu suntem de acord cum procedam? Depunem o sesizare si daca da unde?
Buna ziua,
Locuiesc intr-un bloc mic, cu curte privata, imprejmuita cu gard si locuri de parcare in incinta curtii.
Autorizatia de construire a blocului prevede cladirea si locurile de parcare.
Unul din locatari, a demarat pe locul lui de parcare instalarea unui easybox fara acordul nostru. Accesul la easybox se face pe poarta comuna si pe aleea de acces in bloc.
Insista ca e legal ( i-a spus lui un avocat) . Cum putem sa impiedicam acest lucru care afecteaza intimitatea si siguranta celorlati locatari?
Am o societate comerciala S.R.L. si doresc sa cumpar,ca persoana fizica, actiuni la un S.A. cu care firma mea are relatii contractuale. Este legal sau reprezinta conflict de interese?