Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Locuiesc intr-un bloc mic, cu curte ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Locuiesc intr-un bloc mic, cu curte privata, imprejmuita ...

Buna ziua,
Locuiesc intr-un bloc mic, cu curte privata, imprejmuita cu gard si locuri de parcare in incinta curtii.
Autorizatia de construire a blocului prevede cladirea si locurile de parcare.
Unul din locatari, a demarat pe locul lui de parcare instalarea unui easybox fara acordul nostru. Accesul la easybox se face pe poarta comuna si pe aleea de acces in bloc.
Insista ca e legal ( i-a spus lui un avocat) . Cum putem sa impiedicam acest lucru care afecteaza intimitatea si siguranta celorlati locatari?
Atat timp cat easyboxul este instalat in terenul parte comuna,obligat proprietarul detine obligatia legala sa solicite si sa si obtina acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari pentru interventie
Atat vecinii cat si asociatia d eproprietari au dreptul sa invoce morive temeinice si legale prin care sa nu dea acordul interventiei in partea comuna
Buna ziua,
Easybox-ul e construit pe parcarea personala a acelui locatar dar accesul la easybox se face pe proprietatea comuna a locatarilor. De asemenea, autorizatia de construire a blocului prevede blocul si locurile de parcare aferente apartamentelor. Poate el sa modifice destinatia locului de parcare?
Daca insista chiar daca noi nu suntem de acord cum procedam? Depunem o sesizare si daca da unde?
Cel mai simplu, vă adresați beneficiarului easybox (emag, sau ce este) printr-o scrisoare recomandată cu confirmare de primire prin care îi anunțați că nu veți permite accesul la easybox pe proprietatea comună, înștiințându-i totodată de faptul că vecinul nu a avut acordul celorlalți coproprietari pentru asigurarea accesului la easybox, semnată de ceialalți coproprietari/președintele asociației de proprietari. Probabil că respectiva companie va rezilia contractul cu vecinul dvs. Sau, si mai simplu, instalați un interfon la intrare .
Multumesc