Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara. In blocul in care am cumpărat recent un ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara. In blocul in care am cumpărat recent un apartament, ...

Buna seara. In blocul in care am cumpărat recent un apartament, in care sunt 19 apartamente și maximum 8-10 locuri de parcare, nu știu exact, este o bariera care nici pana in prezent nu a fost coborâtă. Telecomanda nu a primit nimeni, acum dezvoltatorul zice ca, doar cei care au parcare cumpărată primesc aceste telecomenzi. Totul a pornit de la faptul ca, este spațiu pe lângă și alti locatari au mai parcat , fără sa aibă loc de parcare cumpărat pe acel spațiu comun. Ma poate ajuta cineva cu un număr de articol din lege prin care se exprima clar ca, absolut toți locatarii au drept de acces in mod egal, bineînțeles nu sa ocupe locul de parcare al altcuiva dar in scop personal uneori. Mulțumesc.
Fiind vorba despre drum de acces vehicole,conform reglementari rutiere este vorba despre drum public care trebuie sa fie liber ,fara bariere sau sisteme de restrictionare acces
Eventuale sisteme de blocare acces pot fi instalate numai de catre autoritatile competente =primarie in colaborare cu politia rutiera
fără sa aibă loc de parcare cumpărat pe acel spațiu comun.

Locurile de parcare sunt situate in parte comuna ,care in conformitate cu disp L nr 196/2018 care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor d eproprietari partea comuna este accesibila tuturor proprietarilor
Dreptul de utilizare loc parcare este permis proprietarilor spatiilor respective si in anumite intervale orare si altor soferi in conformitate cu HCLM