avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Activitate Margo72

Activitate Margo72

Mama este paralizata, nu mai poate vorbi, nici sa se miste.
Buna ziua!
As dori si eu un raspuns la problema pe care o am. Acum vreo 17 de ani mama si tatal meu mi-a facut mie si surorii mele contract de vanzare cumparare a locuintei in care locuiesc, adica ne-a vandut casa, dar cu clauza de uzufruct viager, care este facut pe 2 dintre cele 4 camere in care locuiesc, cu conditia sa nu ii dam afara din casa!
Mentionez ca eu si sora mea i-am avut in ingrijire pe parinti.
Acum 2 ani tata a decedat iar mama este paralizata la pat, nu se poate misca si vorbeste incoerent! Raspunde la intrebari simple!
Problema este ca sora mea s-a mutat in alta locuinta, iar eu am ramas cu mama sa o ingrijesc.
As dori sa vindem apartamentul sa ne cumparam casa la curte iar mama mea este de acord cu vanzarea!
Dar nu stiu cum se procedeaza in acest caz si daca se poate, avand in vedere ca exista acest uzufruct.
Eu vreau sa o iau pe mama cu mine sa locuim tot impreuna dar in alta casa.
Se mai poate vinde apartamentul in acest caz? Daca gasim cumparator, putem vinde apartamentul iar noul propietar sa il preia cu aceasta clauza? Daca o iau pe mama sa locuiasca cu mine in noua locuinta, este in regula?Ce este de facut in aceasta situatie?
Va multumesc!
Multumesc pentru raspuns! Nicoleta Cristina Romascanu a scris:

Nota moderator: nu citati mesajul anterior, multumesc.
Am vrut sa chem notarul acasa dar am inteles ca mai intai trebuie sa o consulte un medic ca sa vada daca are discernamant si din ce am aflat sansele sunt minime ca vreun doctor sa o declare apta pt a da vreo declaratie din cauza bolii avansate si a faptului ca vorbeste incoerent.
Daca doctorul constata ca nu este apta pt a-si da acordul, niciun notar nu va putea sa ii ia aceasta declaratie precum ca renunta la uzufruct.
Buna ziua!

Eu si sora mea detinem un apartament obtinut prin vanzare-cumparare cu clauza uzufruct viager (dar doar pe 2 dintre cele 4 camere ale imobilului) de la mama noastra.
Ea intre timp s-a înbolnavit iar in urma unui AVC ischemic, este paralizata la pat si vorbeste incoerent, nu se poate misca, cu toate ca este in deplinatatea facultatilor mintale.
Problema este ca noi vrem sa vindem apartanentul, sa ne mutam la curte, iar mama este de acord cu acest lucru!
Din cate am aflat ea nu mai poate sa dea declaratie pentru renuntarea la uzufruct ca sa putem vinde casa, pt ca este paralizata!
Intrebarea mea este, putem vinde cuiva apartamentul cu aceasta clauza, dar in momentul in care ma mut sa o iau pe mama cu mine?
Deci pot vinde apartamentul asa cum este in contractul actual cu clauza de uzufruct? Ca si cum noii propietari ar accepta-o pe mama sa ramana in casa, sa nu o dea afara, dar in schimb pe ea sa o iau sa stea cu mine?