Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare apartament cu clauza de uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare apartament cu clauza de uzufruct viager

Buna ziua!
As dori si eu un raspuns la problema pe care o am. Acum vreo 17 de ani mama si tatal meu mi-a facut mie si surorii mele contract de vanzare cumparare a locuintei in care locuiesc, adica ne-a vandut casa, dar cu clauza de uzufruct viager, care este facut pe 2 dintre cele 4 camere in care locuiesc, cu conditia sa nu ii dam afara din casa!
Mentionez ca eu si sora mea i-am avut in ingrijire pe parinti.
Acum 2 ani tata a decedat iar mama este paralizata la pat, nu se poate misca si vorbeste incoerent! Raspunde la intrebari simple!
Problema este ca sora mea s-a mutat in alta locuinta, iar eu am ramas cu mama sa o ingrijesc.
As dori sa vindem apartamentul sa ne cumparam casa la curte iar mama mea este de acord cu vanzarea!
Dar nu stiu cum se procedeaza in acest caz si daca se poate, avand in vedere ca exista acest uzufruct.
Eu vreau sa o iau pe mama cu mine sa locuim tot impreuna dar in alta casa.
Se mai poate vinde apartamentul in acest caz? Daca gasim cumparator, putem vinde apartamentul iar noul propietar sa il preia cu aceasta clauza? Daca o iau pe mama sa locuiasca cu mine in noua locuinta, este in regula?Ce este de facut in aceasta situatie?
Va multumesc!
Margo72, utilizator
Dacă îi asigurați mamei în continuare dreptul de uzufruct, se poate. Vorbiți cu notarul care va autentifica actul de vânzare și vă va lămuri în ce condiții puteți vinde.
Da, puteti vinde tot apartamentul, cu condiția să fiți prezente toate 3; mama in calitate de uzufructuar si dvs cu sora in calitate de nuzi proprietari.
Sau, înainte de vânzare, mama poate da o declarație de renunțare la uzufruct, urmând să îl vindeți numai dvs si sora, iar la momentul achiziționării casei să îi constituiti din nou mamei un drept de uzufruct.
Mama este paralizata, nu mai poate vorbi, nici sa se miste.
Atunci ..nu prea puteti face nimic. Vindeți apartamentul după decesul mamei.