avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters444155

Activitate ContSters444155

JustWannaBreath a scris:

QED a scris:

JustWannaBreath a scris:
Asa ca fetele nu s.au dus la diriginta pentru ca au respectat dorinta ei,cine suntem noi sa luam decizii pentru altcineva?

Dar cand au chemat ambulanta, n-au luat o decizie pentru altcineva? Nu mai incercati sa le aparati, ideea e ca niste copii, atunci cand au probleme de genul asta, ar trebui sa se adreseze adultilor. Nu era numai diriginta la scoala, erau si alti profesori, directorul scolii, psihologul, secretara, femeia de serviciu, un paznic, oricine! Imposibil ca fetele sa nu aiba o profesoara preferata, in care au incredere, la care sa fi putut apela.

In fine, sper ca asta a fost o lectie pentru ele, acum stiu ce sa aleaga intre "gura lumii" si viata unui om. Cat despre absente, asta e, au riscat ca sa ajute o prietena. E un gest nobil. Nu stiu daca e cazul sa inceapa un razboi doar pentru ca n-o au la inima pe diriginta.



Au fost nevoite sa cheme ambulanta pentru ca se aflau pe o banca in oras,aproape de liceu iar fata avea o criza si-mi pare rau sa spun asta dar exact asa mi-a descris sora mea"eram speriate pentru ca tremura si avea spume la gura" ... in astfel de momente,nu cred ca stim cum sa reactionam si primul impuls a fost sa sune la ambulanta.
In cele din urma,fata ramane internata si este decisa sa se transfere semestrul urmator iar diriginta momentan nu a mai adus in discutie subiectul si bineinteles nu voi accepta sa scada nota la purtare daca va incerca sa faca acest lucru.
Consider ca sora mea nu a gresit cu absolut nimic si nu are de ce sa regrete decizia pe care a luat.o ci din contra.Ma bucur enorm ca ea se afla printre persoanele care au fost apropiate de aceasta fata si ca nu face parte din cei care au abuzat-o.
Pe viitor sper sa pastreze legatura iar diriginta sper sa incerce sa se apropie de elevi si sa discute cu ei despre problemele pe care le au ca pe viitor sa evite astfel de situatii.
QED a scris:

JustWannaBreath a scris:
Asa ca fetele nu s.au dus la diriginta pentru ca au respectat dorinta ei,cine suntem noi sa luam decizii pentru altcineva?

Dar cand au chemat ambulanta, n-au luat o decizie pentru altcineva? Nu mai incercati sa le aparati, ideea e ca niste copii, atunci cand au probleme de genul asta, ar trebui sa se adreseze adultilor. Nu era numai diriginta la scoala, erau si alti profesori, directorul scolii, psihologul, secretara, femeia de serviciu, un paznic, oricine! Imposibil ca fetele sa nu aiba o profesoara preferata, in care au incredere, la care sa fi putut apela.

In fine, sper ca asta a fost o lectie pentru ele, acum stiu ce sa aleaga intre "gura lumii" si viata unui om. Cat despre absente, asta e, au riscat ca sa ajute o prietena. E un gest nobil. Nu stiu daca e cazul sa inceapa un razboi doar pentru ca n-o au la inima pe diriginta.

Buna ziua,am si eu o intrebare in ceea ce priveste duplicatul diplomelor de bacalaureat.
In anul 2015 am plecat din Romania si bineinteles am luat cu mine si diploma de bac pe care ulterior am pierdut-o (nici astazi nu stiu cum si cand).
Probabil din cauza multiplelor schimbari pe care le-am facut prin locuinta,am ajuns sa arunc printre altele si diploma.
Am fost la toate xerox-urile pe la care am fost candva dar nu a gasit nimeni nicio diploma de acest gen.
Cum nu mai locuiesc in Romania si cum nu pot veni sa stau mai mult de 2 saptamani acasa,as vrea sa stiu de ce am nevoie exact pentru duplicat,cat dureaza si de asemenea daca pot face o procura parintilor si acestia sa poata primi duplicatul pe care ulterior sa mi.l aduca atunci cand vin in vizita.
Din ce am citit pe internet,trebuie sa declar pierderea diplomei in Monitorul Oficial, pe care ulterior il voi primi acasa.Banuiesc ca acasa in cazul meu inseamna la domiciliul parintilor pentru ca acum nu mai am o adresa in Romania.Se poate ca acestia sa faca toate demersurile in locul meu daca au procura?
Am nevoie de diploma si din pacate,desi am copie,am nevoie de original pentru a face o traducere legalizata.
Multumesc anticipat!
hotumattua a scris:

Sora, împreună cu colegele nu "au salvat viaţa" colegei, ci din contră, au pus-o în mare pericol. Ele trebuiau să anunţe diriginta, sau s-o ducă la cabinetul medical, nu să o ia razna prin parcuri.
Nici cu diriginta nu mi-e ruşine, după felul cum a reacţionat. Nu cred că va lua vreo măsură, fiindcă o anchetă ar scoate în evidenţă alte deficienţe, reproşabile ei şi şcolii.

In primul rand,nu am spus ca au salvat viata fetei pentru ca nu se stie ce se putea intampla daca pleca singura.
In al doilea rand, cabinetul medical al scolii a fost prima lor obtiune insa era INCHIS pentru ca are program pana la ora 16 si cum era trecut de ora 16 nu era absolut nimeni acolo( probabil se gandesc ca nu mai are nevoie niciun elev de cabinetul medical dupa ora respectiva).Fata a insistat sa nu anunte diriginta (de teama ca ii va suna parintii) si a spus ca va merge acasa,urmand ca apoi sa refuze sa mearga acasa pentru ca ii era teama de parinti ca vor observa starea ei.Fata nu are o relatie buna cu acestia...
Asa ca fetele nu s.au dus la diriginta pentru ca au respectat dorinta ei,cine suntem noi sa luam decizii pentru altcineva?
In al treilea rand, diriginta nu are o relatie apropiata cu elevii si din acest motiv ei nu au curajul sa apeleze la ea si s-a vazut prin atitudinea si reactia pe care a avut-o la cele intamplate.
Consider ca dirigintele unei clase trebuie sa incerce sa discute cu elevii si sa le dea sfaturi.Aceasta diriginta nu s.a gandit nicio secunda la situatia fetei sau la faptul ca aceasta putea sa.si piarda viata (acum este internata) iar diriginta continua sa le reproseze elevilor faptul ca au "chiulit" si sa le spuna ca vor avea notele scazute la purtare.Nu ar trebui sa se intereseze ce s-a intamplat si cum sa o ajute?
Aproape toti elevii din liceu rad de ea si o numesc "drogatã" cand ea de fapt a luat antidepresive.Oare fata aceasta va mai putea sa se intoarca la scoala si sa suporte abuzurile celorlalti elevi?
Urac sa spun asta dar sunt sigura ca fata va avea mult de suferit cand se va intoarce la scoala si toti vor rade de ea...in cele din urma,neavand pe cineva care sa o sprijine si sa o ajute sa treaca peste,va lua o decizie gresita iar diriginta va incerca sa pastreze prestigiul liceului sau iubit.
Buna ziua, am si eu o intrebare destul de importanta avand in vedere faptul ca ne aflam in anul 2017 si traim intr-o tara care face parte din Uniunea Europeana.
Sora mea,a decis impreuna cu alte colege sa lipseasca de la o anumita ora pentru ca una din colegele sale de clasa a luat o supradoza de antidepresive si se simtea foarte rau.In momentul in care fata nu a mai rezistat sa stea la ora,sora mea si colegele au vrut sa o insoteasca acasa.Plecand de la ora,fata nu a vrut sa mearga acasa de teama mamei asa ca au mai stat ceva timp pe o banca pana cand aceasta s.a simtit tot mai rau asa ca celelalte colege au chemat ambulanta.
Dupa ce fetele au anuntat diriginta iar aceasta a plecat cu fata la spital in ambulanta,intoarsa la scoala,diriginta ameninta fetele cu scaderea notei la purtare pentru ca nu au stat la ora.
Intrebarea mea este: aceasta diriginta,are dreptul sa faca acest lucru? Daca aceste fete nu plecau cu fata si nu chemau ambulanta,aceasta putea sa moara pe o banca.Aceasta diriginta le-a spus elevelor ca prin faptul ca au chemat ambulanta au facut liceul de ras.Aceasta copila ia antidepresive pentru ca este abuzata la scoala de catre alti adolescenti iar pentru aceasta diriginta este mai importanta parerea altora despre liceu? Probabil,pentru ca este sotia directorului acelui liceu.
Dupa ce,intr-o zi de luni,elevi au cerut voie profesorilor sa plece si li s.a permis acest lucru,directoarea ii spune politistului ca elevi au chiulit si profesorii nu recunosc ca le.au dat voie sa plece.
Este posibil ca intr-o tara care ar trebui sa indeplineasca niste norme europene,elevii sa fie tratati asa? Sa fie mai important prestigiul liceului decat viata unui elev?
Imi doresc enorm sa vad si alte pareri.