avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Activitate IAGeorgiana

Activitate IAGeorgiana

Buna ziua,

In urma cu 15 ani, bunicii sotului meu au autentificat un contract vanzare-cumparare la notar prin care acesta devine nud proprietar asupra locuintei acestora. Este mentionata clauza de intretinere pentru bunici - proprietarii anteriori (intre timp au decedat) si drept de uzufruct viager pentru parinti (fiica si ginerele bunicilor).

Noi dorim sa aplicam pentru programul Noua Casa, unde una dintre conditiile de eligibilitate este:

la data solicitarii creditului garantat, declara pe propria raspundere fie ca nu detine in proprietate exclusiva sau impreuna cu sotul ori sotia nicio locuinta, indiferent de modul si de momentul in care a fost dobandita, fie ca detine in proprietate exclusiva sau impreuna cu sotul ori sotia cel mult o locuinta, dobândita prin orice alt mod decât prin Program, in suprafata utila mai mica de 50 mp;

*Locuinta in cauza are 80 mp.

Am vrea sa stim daca din punct de vedere legal avem vreo posibilitate de interpretare a acestei clauze, dat fiind ca sotul meu nu este proprietarul de fapt al locuintei pe durata vietii parintilor si nu are drept de locuire acolo.

Va multumesc.
Buna ziua! Avem urmatoarea situatie. In urma cu o luna, masina noastra a fost lovita lateral fata in timpul noptii si avariata grav.
Faptasul a plecat de la locul incidentului, nu a lasat niciun nr. de telefon, asa am gasit-o a doua zi pe seara, cand am ajuns la ea.
Sunat la politie, transmis sa venim a doua zi cu plangerea. Cand am mers cu plangerea, am aflat ca aparuse si faptasul.
Luat legatura cu el, incheiat amiabila.

A avut loc constatarea asiguratorului, moment in care ni s-a zis ca exista posibilitatea mare sa fie declarata culpa comuna. Asa s-a si intamplat
De ce? Masina a fost parcata langa un semn de stationarea interzisa.
Sa cada cerul pe noi :) Semnul era acolo, dar e vorba de o strada unde exista masini parcate pe o parte si pe alta din cauza lipsei locurilor de parcare - acolo parcheaza tot cartierul in mod curent.
Nu e o scuza pentru nerespectarea semnului, stim.

Masina a fost evaluata de asigurator - valoare 2400 euro. Devizul de reparatii de la service - 2600 euro. Vorbim deci de daune mari. Asteptam acum raspunsul de la asigurator, dar cel mai probabil se va declara dauna totala, caz in care ne alegem cu 1200 euro, 50% din valoarea masinii + „epava”.

Suntem intr-o situatie extrem de frustranta - masina era parcata paralel cu bordura, nu pe trecere, nu bloca nimic si nu incurca circulatia nicicum, vina este a soferului care ne-a lovit.
Cu toate astea, asiguratorul a exploatat semnul si iata cum peste noapte ramanem si fara masina si fara bani de reparatii/inlocuire.

Ce optiuni legale avem? Putem da soferul raspunzator in judecata si sa ii solicitam daune materiale? Suntem dispusi sa suportam consecintele legale legate de parcarea in loc interzis, doar sa ni se faca dreptate pentru dauna pe care el a provocat-o, nu sa primim 50% din suma.

Orice sfat e binevenit. Multumesc.