avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Activitate Iohanna

Activitate Iohanna

Multumesc pentru raspuns. Cind vorbeam de vanzare, ma refeream la schimbarea actului de concesiune de pe numele mamei pe numele altcuiva, contra cost.
Multumesc pentru raspunsul prompt.
Am si CNP-ul mamei, adresa, etc.
Ma intreb daca cei de la administratia cimitirului Bellu pot sa imi dea informatia la telefon.
Buna ziua,
Mama mea are pe numele ei un act de concesiune pentru un loc de veci la Cimitirul Bellu. Mama este in viata, dar senila. In ultimul timp nu vrea sa vorbeasca cu mine si se pare ca si memoria nu mai este buna. As vrea sa platesc taxa anuala de intretinere, dar nu stiu daca locul de veci a fost vindut de mama sau nu. Eu locuiesc in Statele Unite si nu am acces direct la actele mamei. Cum as putea afla daca locul de veci este inca pe numele mamei mele sau a fost vindut altcuiva? Multumesc.
Răspuns la discuția Act de mostenire
Va multumesc pentru informatie.
Răspuns la discuția Act de mostenire
Va multumesc pentru raspuns. Declaratia de renuntare a apartamentului lor care a fost vindut ulterior am scris-o de mina. Eu locuiesc in Statele Unite. Am scris-o in limba engleza si a fost notarizata de un notar public de aici, din State. Banuiesc ca a fost tradusa acolo si anexata la dosar. Nu stiu nimic in legatura cu succesiunea, dupa cum v-am spus.
Pe notarul respectiv il cunosc personal, era prieten cu tata. Notarul stia cu siguranta ca eu sunt mostenitor, impreuna cu mama.
Cum as putea obtine copia certificatului de mostenitor de la distanta?
Buna ziua,

Am on intrebare referitoare la mostenire. Tatal meu a decedat acum 12 ani. Mama este inca in viata, iar eu sunt singurul lor copil. Acum 2 saptamini am aflat de la mama ca actul de concesiune pe locul de veci al tatalui meu (obtinut cind el era in viata si casatorit cu mama) a fost trecut pe numele ei, in urma succesiunii efectuate la mai putin de 6 luni dupa decesul tatalui (in 2006). Nu am stiut pina de curind ca succesiunea s-a facut dupa decesul tatalui meu. Dupa ce tata a decedat, mama mi-a cerut un act in care sa renunt la toata mostenirea ce mi-ar reveni dupa tata. Eu am refuzat, si i-am dat doar o declaratie in care am renunat la apartamentul in care ei au locuit impreuna. Acest apartament a fost vindut de catre mama la mai putin de 6 luni dupa decesul tatalui, iar ea a devenit proprietara a apartamentului in care locuieste acum. Mama nu mi-a spus cu cit a vindut apartamentul lor si citi bani i-au ramas dupa ce l-a cumparat pe cel in care locuieste acum.
La ora actuala, tot ce stiu este ca succesiunea a fost efectuata. Parintii mei au avut proprietati achizitionate in timpul vietii impreuna: locul de veci de la Bellu (pe a carui act de concesiune este mama acum titular), un al doilea apartament care stiu ca era inchiriat pe vremea cind tata traia, plus apartamentul la care am renuntat si pe care mama l-a vindut. Mama nu vrea sa imi spuna ce alte bunuri au ramas dupa tata.

Intrebarea mea este: cum as putea sa obtin a copie dupa actele de mostenire intocmite in urma succesiunii? Stiu ca acestea ar trebui sa contina si un inventar al bunurilor mostenite. Am o copie dupa actualul act de concesiune pe locul de veci (in numele mamei) unde scrie ca a fost intocmit conform CM cu un numar oarecare si data Aprilie 2006. Este inclusa acolo si informatia referitoare la biroul notarial care a dezbatut succesiunea. Va rog sa imi spuneti cum as putea sa obtin copia dupa actul de mostenire fara sa o implic pe mama, care, este evident, ca nu vrea sa imparta cu mine aceasta informatie.

In plus, mama are o sora geamana, care are familia ei: un sot, un fiu, un nepot. A doua intrebare ar fi: daca mama este trecuta ca singur mostenitor dupa decesul tatalui meu, in cazul in care decedeaza si ea, ce drepturi au sora ei si familia ei?

Va multumesc,
Ioana
Răspuns la discuția Mostenire loc de veci
Va multumesc pentru raspunsul detaliat si prompt.
Buna ziua, Numele meu este Ioana.
Tatal meu este titular al unui act de concesiune pentru un loc de veci la Bellu. Tata a decedat acum 12 ani, iar acum mama mea este in posesia actului de concesiune, care este in continuare pe numele tatalui meu. Dorim sa il deshumam pe tata si sa il mutam in alt loc si apoi sa vindem locul de veci de la Bellu. Intrebarea mea este: Cine este mostenitorul cu drept de a vinde locul de veci? Este numai mama mea, sau am si eu drept la jumatate din valoarea locului de veci, fiind fica titularului?
Multumesc.