avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1054 soluții astăzi
Forum Activitate RalucaDas

Activitate RalucaDas

Buna ziua! Acum 7 luni mi s a întocmit al doilea dosar penal, respectiv am circulat cu dovada expirata de 1 zi , având un certificat de grefa pentru ca am dat in instanța prima sancțiune a întâiului dosar penal și confundând data emiterii cu cea a valabilității. De acum 7 luni nu am primit nici o instiintare, am fost la parchet și poliția rutieră dar nu am primit nici un răspuns in acest sens. Întrebarea mea este dacă ii normal sa dureze atât de mult pentru trimiterea dosarului la procuror, analizarea lui și dispunerea unei sancțiuni ... as putea sa fac o sesizare polițistului in cauza ? Va mulțumesc !
Am înțeles..vă mulțumesc !
Buna seara! M am confruntat cu 2 dosare penale. 1- circulând cu numerele provizorii expirate
2- circulând cu dovada expirata de 1 zi, neștiind acest lucru din neglijența mea.
Am primit la primul dosar 3 luni suspendare permis iar la al doilea încă nu s a soluționat. Inafara de aceste 2 antecendente nu am nimic altceva. Întrebarea mea este următoarea : După a doua fapta am primit dovada fără drept de circulație, pot merge la parchet sa fac o cerere prin care sa solicit aprobarea dreptului de a circula pana la soluționare și poliția sa îmi elibereze o dovada cu drept de circulație ? Mai exact ce șanse as avea? Va mulțumesc!