avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 473 soluții astăzi
Forum Activitate someonedan

Activitate someonedan

mda... Multumesc mult tuturor celor care mi-au raspuns la intrebari si nelamuriri. Situatia mea pare rezolvata in prima faza. Am discutat cu o alta persoana apropiata mie, care are un spatiu foarte mare, cu mai multe incaperi de birouri. Este pe persoana fizica, dar inregistrat ca spatiu de birouri si pot face contract de comodat pe o incapere. Probleme din partea asociatiei de locatari nu exista, iar vecini nici atat. :) Sper sa se rezolve cat mai repede si sa ma vad si eu patron :).
Toate cele bune tuturor !
Tocmai am fost si eu la ORC Tulcea iar un domn jurist de acolo mi-a comunicat clar, raspicat, ca ESTE NEVOIE DE AVIZ ASOCIATIE LOCATARI SI ACORDUL VECINILOR DIRECTI PE ORIZONTALA SI VERTICALA, pentru sediu social, indiferent ce activitate se desfasoara acolo....... Prin urmare, ................
Bun... Deci este necesar avizul. Dar ce ma fac pentru ca presedintele asociatiei nu vrea sa mi-l dea.... Motivele le-am expus deja. Cum il pot "constrange" din punct de vedere legal ?
Adresa mea de e-mail este: someonedan@yahoo.com

Multumesc
#-o mda........
#-o mda........
mda........
Am cerut avizul pt ca juristul cu care am discutat sa ma ajute cu infiintarea societatii mi-a spus ca este necesar............ Doar il platesc pt treaba asta !!! Mi-ar fi cerut ceva ce nu era necesar?!!! Acum e in concediu individul si chiar nu mai am ce lamuriri sa-i cer vreo 2 saptamani !!X-( . Sa mor daca mai pricep ceva............. Iar referitor la locul unde am domiciliul, treaba e mai complicata..... Nu locuiesc acolo cu forme legale, iar proprietarii nu prea sunt de gasit vreme indelungata...........

Nu stiu ce sa mai fac.. Cred ca o iau razna.... Iar asta e doar primul pas pe care l-am facut in infiintarea societatii !!!
Buna ziua. Revin cu o problema, chiar daca am mai discutat-o in topicul "Datorii la asociatia de proprietari !! Acord sediu valabil?". Nu mai repet problemele inserate acolo, ci doar va comunic "rezolutia": Asociatia de locatari (presedintele acesteia) a refuzat sa-mi semneze avizul pentru infiintarea unui sediu social intr-un apartament. Pe scurt: proprietarii apartamentului au datorii consistente catre asociatie, iar eu (avand adresa din buletin la adresa apartamentului, dar nu si domiciliul in fapt ) am facut cu ei contract de comodat. Asociatia mi-a refuzat avizul, pe motiv ca exista datorii, cu toate ca la aceasta adresa nu va fi spatiu comercial, ci doar sediu social... Prin urmare, le-am solicitat in scris motivele pt care mi-au refuzat avizul. Acum, va intreb: Chiar exista o baza legala pentru acest lucru? Pot sa refuze acordarea avizului pe motivul ca exista datorii la proprietari? Ce pot face eu in aceasta situatie? Va multumesc !
Daca presedintele asociatiei imi poate refuza semnatura.... ERA INTREBARE... :)
Asta e o alta problema... datoriile. Eu in fapt locuiesc cu sotia in alta parte, dar am adresa din buletin la parinti. E treaba lor cu datoriile.... Acum vin insa de la un birou notarial unde am solicitat cateva informatii .... Si ei imi spun ca, indiferent de situatie, trebuie luat acordul Asociatiei de proprietari. Pe cel al vecinilor il am deja pe formularul tip. Dar ma tem ca presedintele asociatiei sa nu faca ceva "figuri"... Ar putea, legal, sa-mi refuze semnatura pentru datoriile cu pricina. Referitor la numarul de persoane, nu e o problema, pentru ca nu voi face nimic absolut acolo, nici nu locuiesc efectiv acolo. Am nevoie, pur si simplu, ca firma sa fie inregistrata cu un sediu social undeva !!!