avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate edu_jw

Activitate edu_jw

Cum poate verifica cineva daca are cetatenie romana?
locatarilor din scara respectiva,cu respectarea formelor si conditiilor legale.
Fara a avea multe cunostinte juridice,mi se pare doar mie ca art 43,alin.2 e in contradictie cu art 38,alin.2, respectiv acordul a 100% din proprietari vs 2/3 + cei direct afectati de vecinatate?

dupa ce am mai rasfoit pe forum,inteleg ca pt un tert este mai usor?(art.38) decat pt locatari unde s-ar aplica art 43?
si ce mai exact inseamna proprietari direct afectati in cazul boxelor de la etajul tehnic?cei afectati direct sunt cei de pe palierul ultimului etaj?
cu acordul TUTUROR locatarilor sau nu?intr-un bloc de 88 de ap,niciodata nu se va ajunge la inchirierea spatiilor comune daca este nevoie de acord unanim..
In speta de fata,uscatoriile au fost inchiriate in baza unor contracte,reinoite anual,contra-cost,veniturile mergand in bugetul de reparatii
Răspuns la discuția apa calda ultimul etaj
aceeasi problema si la noi,dimineata si seara tarziu,trebuie sa curga cate 10minute apa teoretic calda,dar practic rece.Se invarte apometrul de apa calda si se factureaza ca atare.
Desi suntem pe un forum juridic - nu am vazut propuse decat solutii tehnice.
Eu de exemplu cautam, daca nu exista subventii sau alte forme de compensatii.
Stiu ca trebuie sa fie anumiti parametri in care este livrat produsul,masuratorile sigur nu se fac la etajul 10.Dar daca nu putem trage RADETul la raspundere,putem obliga in vreun fel asociatia blocului sa reconditioneze sau modernizeze instalatiile?
Estimez ca jumatate din apa calda facturata este de fapt apa rece.


Buna ziua,cu ceva timp in urma s-a luat un credit de la provident,institutie financiar-nebancara daca nu ma insel.

Practic creditul a fost stins, teoretic - in urma unor erori, figurau 2 rate restanta.
Acum s-a primit somatie de plata de la un mandatar al provident (probabil in urma vanzarii creantei) cu mentiunea ca neachitarea debitului va atrage executarea silita a bunurilor.
Asadar, pot executa silit?
O sa incerc totusi sa gasesc chitantele,iar daca le gasesc si am dovada inchiderii creditului,nu ar fi totusi interesant sa ii las sa inceapa procedurile de executare dupa care sa demarez eu o actiune in instanta impotriva lor?

sper ca m-am facut inteles si multumesc anticipat.

@Later edit
1.am gasit in cele din urma contractul(2010) si chitantele,ultima dintre ele atesta ca restul de plata este 0.
2.Numarul contractului din somatie nu corespunde cu nr contractului semnat,
3.in somatie ca date de contact nu exista decat un site,care nici el nu este functional.
as fi interesat de servicii de consiliere juridica,(chiar lunara),si de ajutor procesual in teren.
va enumar problemele ivite recent,pt a va putea face o idee.

1.deschiderea unui proces,cel putin pt a pune la adapost un bun, de executare silita. Incercarea de a anula impozitele pe acelas bun in perioada sechestrului,si prescrierea unor amenzi contraventionale mai vechi de 6 ani.

2.cesiunea unei societati cu 2 actionari, sau ridicarea sechestrului de pe conturi

3.redactarea unui contract de munca cu clauze specifice unui anumit domeniu de activitate.

4.si informatii care pot fi obtinute de la autoritati despre status societate in care am fost actionar unic,
si despre solutionarea unui dosar mai vechi.

desi sunt din mai multe domenii,,nu au un grad inalt de complexitate